GeriDünya 3 Ekim randevusu ve Alman takvimi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

3 Ekim randevusu ve Alman takvimi

Görev çok oy alana Yazılı kural yok ama, teamül gereği cumhurbaşkanı hükümeti kurma görevini en çok oyu alan partinin başbakan adayına veriyor. Cumhurbaşkanı Horst Köhler’in CDU/CSU başbakan adayı Angela Merkel’e yetki vermesi bekleniyor.

Schröder: Biz aldık

Schröder ise seçimlere ‘kardeş parti’ olarak giren CDU/CSU’nun ayrı iki parti olarak değerlendirilmesini istiyor. Bu durumda SPD’nin en çok oy alan parti olduğunu, yetkinin kendilerine verilmesi gerektiğini savunuyor.

Dresden’de sınav

Aşırı milliyetçi bir adayın ölmesi nedeniyle seçimin ertelendiği Dresden’de sandık başı yapılacak. Burada iki ya da üç kişinin daha seçilmesi bekleniyor. SPD’nin Dresden’den üç temsilci yollaması halinde, mecliste SPD ile CDU/CSU’nun temsilcileri eşitlenir. Ancak buna pek şans tanınmıyor.

3 Ekim müzakereleri

AB, Türkiye ile üyelik müzakerelerinin başlayıp başlamamasına karar veriyor. Hükümet kurma görevi Merkel’e verilse de Almanya’yı Başbakan Gerhard Schröder temsil edecek.

Ekim ortası

Başbakan seçilebilmek için milletvekilli sayısının yarısından bir fazla oy olmak gerekiyor. Şayet ilk turda bu sağlanamazsa, Cumhurbaşkanı’nın aynı lidere veya bir başka lidere hükümeti kurma görevi vermesi gerekli.

İkinci ve üçüncü tur

14 gün sonra yapılacak ikinci turda da mutlak çoğunluğa gerek var. Bunun da sonuçsuz kalması halinde Cumhurbaşkanı bir lidere yeniden görevi verir. 14 gün sonra üçüncü turda en fazla oy alan aday seçilir. Cumhurbaşkanı 7 gün içinde ya başbakanı resmen görevlendirir ya da Meclis’i feshederek yeniden erken seçim yolunu açar.

SPD, farkı Türk oylarıyla kapattı

2002 yılında yapılan seçimleri sadece 6 bin oy farkla kazanan SPD, önceki günkü seçimde de, Türk kökenli oylar sayesinde CDU/CSU’yla arasındaki büyük farkı kapattı. 600 bin Türk kökenli seçmenin yüzde 80’inin oy kullandığı varsayılırsa, bu 480 bin oy yapıyor. Bunun da yine yaklaşık yüzde 80’ini SPD’nin aldığı gözönünde bulundurulursa, SPD’ye bu seçimlerde kullanılan oy, 384 bin oluyor. Türkler’in oyları olmasaydı SPD’ye 800 bin oyun üzerinde fark atacak olan CDU/CSU, yüzde olarak da SPD’nin çok daha farklı önünde bulunacaktı. Oyların 16 milyon 591 bin 120’sini alan CDU/CSU, yarışı SPD’nin 442 bin 880 oy önünde tamamladı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle