GeriDünya 3 bin 200 madenci yerin 2.2 km altında mahsur kaldı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

3 bin 200 madenci yerin 2.2 km altında mahsur kaldı

3 bin 200 madenci yerin 2.2 km altında mahsur kaldı

Güney Afrika’da dünyanın 5. büyük altın madeni olarak bilinen Elandsrand’da 3 bin 200 madenci yerin 2.2 kilometre altında mahsur kaldı.

Madenin işletmecisi Harmony Gold şirketi sözcüsü Amelia Soares, madende dün sabah saatlerinde işçilerin taşınması için kullanılan asansörün elektrik kablosunun bir su borusunda meydana gelen patlama sonucu hasar gördüğünü söyledi. Sözcü, "Kaza esnasında işçiler madendeydi. Elektrik kablosu hasar görünce yüzeye çıkamadılar ve mahsur kaldılar" diye konuştu.

Soares maden mühendislerinin işçileri kurtarmak için diğer asansörü indirdiklerini belirtti. Bir asansörün bir defada birkaçyüz işçiyi taşıyabildiği ve bu nedenle operasyonun bu sabahın ilk saatlerine kadar sürebileceği belirtiliyor. Güney Afrika’da altın madenleri genellikle yerin 3 bin metre altına uzanabiliyor.

Güney Afrika Ulusal Madenciler Sendikası ise işçilerin zeminde oksijensiz kalmalarından kaygılı. Ancak şirket sözcüsü, işçilerin havalandırma koşullarının iyi olduğunu belirtti. Sendika yetkilileri ise defalarca uyarmalarına rağmen asansörlerin bakımının yapılmadığını bildirdi.

Güney Afrika’da geçen yıl çoğu kaya düşmelerinden olmak üzere 199 madenci hayatını kaybetmişti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle