Dünya 27 milyar Euro’luk Türk rehine kurtarıldı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

27 milyar Euro’luk Türk rehine kurtarıldı

27 milyar Euro’luk Türk rehine kurtarıldı

İtalyan polisi, Türk asıllı ABD’li bankacı olduğu iddia edilen Adnan Saklı’yı kaçırıp tam 27 milyar Euro fidye isteyen çeteyi yakaladı. Fidyecilerden 7’sinin fotoğrafı basına dağıltıldı.

İTALYAN polisi, Türk asıllı bir Amerikalı banker olduğu iddia edilen Adnan Saklı’yı (55) fidyecilerin elinden kurtarmayı başardı. Olayla ilgili 8 İtalyan, 1 Etiyopyalı tutuklandı. Bu kişilerden birinin Milano çetesinin para işlerini yürüttüğü belirtildi. İtalyan basınında yer alan haberlere göre, ABD’de bir bankası bulunan ve büyük finans kuruluşlarıyla bağlantısı olduğu söylenen Adnan Saklı, Rimini’de arkadaşının yazlığında tatil yapıyordu. Kalp hastası olan Saklı, 14 Mayıs’ta bu evden sürüklenerek alınarak bir minibüsle kaçırıldı.

Fidyeciler sürekli izlendi
/images/100/0x0/55eb52c3f018fbb8f8b9e057
Silahlı çete, Saklı’dan 27 milyar Euro değerindeki bonoyu başka hesaplara transfer etmeye zorladı. Saklı bunun için Roma’ya götürülecek ve noterde imza atacaktı. Kaçırılma olayının ihbarıyla haberleşmeyi takibe alan polis, Saklı’yı çetenin hücre evleri arasında gezdiren fidyecileri sürekli izledi. 18 Mayıs günü 4 çete üyesi, Saklı’yı Roma’daki bir notere götürürken polis operasyon başlattı ve rehineyi kurtardı. Çetenin, Saklı’yı 4 gün tutmalarının nedeni ise noterin İngilizce belgeleri kabul etmeyerek, İtalyanca’ya çevrilmesini istemesi. İtalyan basını bu durumu, “Çevirinin uzaması çetenin hayallerini suya düşürdü” diye yazdı.

Banka hesaplarına inceleme

Saklı’nın yıllardır New York’ta yaşadığı ve çeşitli finans kuruluşlarıyla bağlantısı olduğu öne sürülüyor. Bu arada Saklı hakkında savcılık soruşturma açtı. Saklı’nın İtalyan bankalarında hesabının olup olmadığı İtalyan Merkez Bankası’na soruluyor.

Hücre evinde ölmek üzereydi

RİMİNİ Emniyet Müdürü Nicola Vitale, Amerika Federal Soruşturma Bürosu’nun (FBI) kayıtlarında da adına rastlandığı belirtilen Adnan Saklı’dan elde edilmek istenen miktarın, İtalya’nın 3 yıllık kemer sıkma önlemleri için belirlenen 24 milyar Euro’dan fazla olduğunu belirtti. Vitale, kalp hastası olduğu ve tutulduğu 4 gün boyunca ilaç alamayan Saklı’yı bulduklarında neredeyse ölmek üzere olduğunu anlatarak, “Onu kaçıranların çok önemli bilgilere sahip olduklarını, bu yüzden onu seçtiklerini düşünüyoruz” dedi. Çetenin dikkat çekmemek için telefon yerine, on-line iletişimi sağlayan Skype’ı tercih ettikleri belirtildi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle