Dünya Haberleri

DÜNYA

  24 katlı bina 15 dakikada yandı

  Hürriyet Haber
  14.06.2017 - 23:28 | Son Güncelleme:

  Son dönem terör saldırılarıyla sarsılan İngiltere’de başkent Londra bu kez de yangın faciası ile sarsıldı. Saatlerce söndürülemeyen yangında, yaklaşık 600 kişinin yaşadığı 24 katlı sosyal konut binası 15 dakika içinde küle döndü. Yangına uykuda yakalanan en az 12 kişi yaşamını yitirdi, 20’si ağır 74 yaralı var. Görgü tanıkları, bazı apartman sakinlerinin yangından kurtulmak için camdan atladıklarını, sahura kalkan Müslümanların çok fazla kişinin hayatını kurtardığını anlattı. Binanın nasıl bu kadar kısa sürede alevlere teslim olduğu, önlemlerin yeterli olup olmadığı soruşturuluyor.

  LONDRA dün, güne yangın faciasıyla başladı. Başkentin batısındaki Latimer Road’da 24 katlı Grenfell Tower adlı sosyal konut binasında yerel saatle 00.54’te (TSİ 02.54) yangın çıktı. Yangın, 15 dakika içinde 120 dairenin olduğu, yaklaşık 600 kişinin yaşadığı apartmanın tamamını sardı. Yangını söndürmek için 200’den fazla itfaiye görevlisi ve 40 itfaiye aracı tüm gece görev yaptı. Yangın kontrol altına alınsa da, 10.5 saat süren çalışmalara rağmen tam olarak söndürülemedi.  

  İNSANLAR CAMA ÇIKTI

  Yangın sırasında apartmanda adeta can pazarı yaşandı.Yangından kaçmayı başaran apartman sakinleri, “cehennemi yaşadıklarını”, çok sayıda kişinin içeride hâlâ olduklarını söyledi. Mahsur kalan insanlar, kendilerini fark ettirebilmek için camlara çıkarak, cep telefonları ve fenerleriyle ışık tuttu. Bazı apartman sakinleri ise çarşafları bir araya getirip dışarıdan sarkıtarak yangından kurtulmaya çalıştı. Samira Lamrani isimli görgü tanığı, 9’uncu ya da 10’uncu kattan atılan bir bebeğin bir adam tarafından yakalandığını söyleyerek, “İnsanlar camlara çıkıp pencerelere vurmaya ve çığlık atmaya başladı. Pencereler yarı açıktı, bir kadın bebeğini atsa tutabilecek biri var mı diye bakıyordu. Biri tuttu, kalabalığın arasından bir adam fırladı ve bebeği tuttu” dedi. Tamara da BBC’ye yaptığı açıklamada “İtfaiye erleri, ambülans görevlileri, polisler hiçbir şey yapamadı, içeriye giremedi, sadece onlara olduğunuz yerde kalın, sizi kurtarmaya geleceğiz dediler” diyerek korku dolu anları anlattı. Çevreye moloz parçaları dökülse de bina çökmedi. Londra polisi, 12 kişinin yaşamını yitirdiğini ve ölü sayısının artmasından endişe edildiğini açıkladı. Olayda, 20’si ağır 74 kişi de yaralandı. Polis Şefi Stuart Cundy, “Binada kaç kişinin olduğunu şu an belirleyemiyoruz” dedi ve binadan 65 kişinin kurtarıldığını açıkladı. Londra İtfaiyesi Komiseri Dany Cotton ise yaptığı açıklamada, “Yangının sebebi ise halen belli değil” dedi. İngiltere Başbakanı Theresa May, Londra’daki yangında trajik bir şekilde yaşamını yitirenler nedeniyle derin üzüntü duyduğunu söyledi.

  24 katlı bina 15 dakikada yandı

  FACİA ‘GELİYORUM’ DEDİ

  Apartmanın ikinci katında başladığı sanılan ve tüm katlara yayılan yangının çıkış nedeni henüz kesinleşmedi. Alt katlardan birinde patlayan bozuk bir buzdolabı nedeniyle çıktığı sanılan yangının, binanın dış cephesi plastik malzemeyle kaplı olduğu için hızla yayıldığı ileri sürüldü.

  Bina 1974’te yapıldı, geçen yıl ise belediye tarafından yapılan yenileme çalışmaları çerçevesinde 8.6 milyon sterline (38.4 milyon lira) kapsamlı bir tadilattan geçti. Ancak bu tadilata rağmen bina sakinlerinin, geçen kasım ayında yangınla ilgili güvenlik standartlarının yeterli olmadığı konusunda şikâyet mektubu yazdıkları ortaya çıktı.

  Londra Belediye Başkanı Sadiq Khan da apartman sakinleri derneğinin ciddi bir yangın riskine karşı daha önceden uyarıda bulunduğunu, yanan binanın güvenliğine ilişkin yanıtlanmayı bekleyen sorular olduğunu söyleyerek, “Bu sorular gerçekten çok önemli ve yanıtlanması gerekiyor. Londra’da birçok yüksek katlı yerleşim bloğu var ve insan hayatını riske atan bu şekilde yanlış tavsiyelere izin veremeyiz” dedi.

  Binayı yenileyen Rydon şirketi ise yangın ve güvenlikle ilgili gerekli tüm standartların karşılandığını öne sürdü.

  24 katlı bina 15 dakikada yandı

  MÜSLÜMANLAR HAYAT KURTARDI

  CNN Türk Londra Temsilcisi Metin Güneş, binada yaşayan Türk aileleri olduğunu açıkladı. Latimer Road ve civarında, çoğunlukla Afro-Karayip toplumundan kişiler oturuyor. Ramazan nedeniyle bina sakinlerinin sahura kalktığı için kendilerini kurtarabildikleri aktarıldı. Independent’a konuşan görgü tanıklarından Andre Barroso, “İnsanların (binadan) çıkarılmasında Müslümanlar büyük rol oynadı” dedi.

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı