GeriDünya 216 yolcu taşıyan uçak kayboldu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  225
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

216 yolcu taşıyan uçak kayboldu

216 yolcu taşıyan uçak kayboldu
refid:11769737 ilişkili resim dosyası

Fransa Havayolları'na (Air France) ait, 216 yolcu ve 15 mürettebatı bulunan Airbus uçağının Brezilya açıklarında saat 11:10'da radardan kaybolduğu bildirildi. Air France sözcüsü uçakta 1 Türk yolcu olduğunu açıklarken yolcunun isminin Fatma Ceren Necipoğlu olduğu öğrenildi. Necipoğlu'nun Anadolu Üniversitesi'nde öğretim görevlisi olduğu ve bir konser için Brezilya'ya gittiği bildirildi. Uçağın düşüş nedeni ise, fırtına bölgesinden geçerken yıldırım çarpmasına bağlanıyor.

DÜŞEN UÇAKTAKİ ARP SANATÇISI FATMA CEREN NECİPOĞLU

GENÇ SANATÇININ ESKİ KONSERİNDEN GÖRÜNTÜLER/VİDEO

ASRIN EN BÜYÜK UÇAK KAZALARI  

Fransa'nın başkenti Paris'teki havacılık kaynakları, Rio de Janeiro- Paris seferini yapan uçağın, Brezilya açıklarında radar ekranlarından kaybolduğunu bildirdi. 

Brezilya açıklarında kaybolduğu açıklanan, Fransız havayolu şirketi Air France'a ait, 216 yolcu ve 12 mürettebat taşıyan Airbus uçağının, yerel saatle 11.10'da (TSİ 12.10) Fransa'nın başkenti Paris'te olmasının beklendiği bildirildi. 

TÜRK YOLCU, ARP SANATÇISI FATMA CEREN NECİPOĞLU

Uçaktaki Türk yolcunun Eskişehir Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı öğretim görevlisi Fatma Ceren Necipoğlu olduğu bildirildi. Necipoğlu'nun bir davet gittiği Rio de Jenerio'dan arp konseri verdikten sonra Paris üzerinden Türkiye'ye dönmek için uçağa bindiği öğrenildi.

Rio de Jenerio kentinden Paris'e giderken Brezilya açıklarında kaybolan Fransız Havayolu Şirketi Air France'a ait Airbus A330 tipi uçağındaki Türk yolcu 37 yaşındaki Fatma Ceren Necipoğlu'nun Eskişehir Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı öğretim görevlisi olduğu belirlendi. Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fevzi Sürmeli, Fatma Ceren Necipoğlu’nun gelen bir davet üzerine Brezilya’ya gittiğini ve 28 Mayıs'ta Rio de Jenerio Silahlı Kuvvetler Müzesi'nde arp konseri verdiğini bildirdi.

Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda piyona ve arp eğitmenliği yapan Necipoğlu'nun, verdiği başarılı konserin ardından Paris üzerinden Türkiye'ye dönmek üzere Fransız havayolu şirketine ait uçağa bindiği öğrenildi. Restör Sürmeli, “Yolculardan birinin öğretim görevlimiz Necipoğlu olduğunu öğrendik. Ailesi ve biz şu ana kadar kendisinden haber alamadık. İnşallah hayırlı haberler alırız” dedi.

Bekar olan Necipoğlu’nun Fransızca, İngilizce ve Almanca bildiği öğrenildi.

ÖĞRENCİLERİ İÇİN DÖNÜYORDU

Anadolu Üniversitesi (AÜ) Devlet Konservatuvarı Piyano Anasanat Dalı Başkanı Doç. Serla Balkarlı Can, çok başarılı ve disiplinli olan Fatma Ceren Necipoğlu'nun (37) sırf 4 öğrencisinin final sınavını yapmak için Rio'da çok sevdiği bir sanatçının konserini izlemeyi bırakıp bu uçağa bindiğini söyledi.

Doç. Can, yaptığı açıklamada, Necipoğlu'nun Rio de Jenerio'da geçen hafta düzenlenen Uluslararası Arp Festivali'ne katılması için aldığı davet üzerine Brezilya'ya gittiğini belirtti.

Necipoğlu'nun iki gün sonraki sınava yetişmek için bugün dönmek üzere radarda kaybolan uçağa bindiğini öğrendiklerini anlatan Doç. Can, şu bilgileri verdi:

“Çok disiplinli ve başarılı olan Necipoğlu sırf 4 öğrencisinin final sınavını yapmak için Rio'da çok sevdiği bir sanatçının konserini izlemeyi bırakıp bu uçağa binmiş. Brezilya'dan gelen davet mektubuyla ilgili birçok pürüz çıkmıştı, ama O hepsini aşmıştı. Bu festivale katılmak çok önemliydi onun için. Tüm sorunları aşıp gitmişti. Trajik bir olay. Hala umutlarımız bitmedi.”

AÜ Devlet Konservatuvarı Müdür Yardımcısı Erol İpekli de Necipoğlu'nun çok değerli bir öğretim görevlisi olduğunu belirterek, “Geçen hafta Brezilya'da düzenlenen festivalde iki konser verdi. Kendisi bizim çok sevdiğimiz, başarılı bir sanatçıydı. Akıbetini merak ediyoruz” dedi.

Öte yandan haberi alıp AÜ Devlet Konservatuvarı binasının önüne gelen öğretim elemanları, gözyaşlarına hakim olamadı.

Paris'teki Roissy Havaalanı kaynakları, vericilerde bir arıza olabileceğini belirtirken, yine de bu tip uçaklarda bu arızalara pek rastlanmadığına dikkati çekti.

Yetkililer, sabah saatlerinden itibaren bir kriz masası oluşturulduğunu belirtti.

AIR FRANCE, UÇAKTAN HABER ALINAMADIĞINI TEYİT ETTİ

Air France'tan yapılan açıklamada, Atlas Okyanusu üzerinde radar ekranlarından kaybolan ve 216 yolcu ile 15 kişilik mürettebat bulunan uçaktan haber alınamadığı teyit edildi.

Kaybolan uçağın tipi A-330-200 olarak açıklandı.

UMUTLAR TÜKENİYOR

Brezilya açıklarında kaybolduğu açıklanan, Fransız havayolu şirketi Air France'a ait, 216 yolcu taşıyan Airbus uçağı ile ilgili umutların giderek tükendiği bildirildi.

Fransız Haber Ajansı, Paris'teki Roissy Havaalanı yetkililerine dayanarak verdiği haberde, umutların giderek azaldığını belirtti.

DENİZDE BÜYÜK ÇAPLI ARAMA OPERASYONU BAŞLADI

Brezilya Hava Kuvvetleri, Air France'a ait uçağın Atlas Okyanusu üzerinde kaybolduğunu ve Fernando de Noronha adası yakınlarında uçağı arama çalışmalarını sürdürdüklerini bildirdi.

Hava Kuvvetleri sözcüsü, bu sabah uçakla sürekli kurulan telsiz bağlantısının kesilmesinin ardından arama kurtarma çalışmalarına başlandığını kaydetti.

Uçağın TSİ 12.10'da Paris'te olması planlanıyordu.

FRANSIZ BAKAN: "BU SAATE KADAR DEPOSUNDAKİ YAKITLA UÇAĞIN HAVADA KALMASINA İMKAN YOK"

Fransa Çevre Bakanı Jean-Louis Borloo, bu saate kadar deposundaki yakıtla uçağın havada kalmasına imkan olmadığını söyledi.

France info radyo kanılana konuşan Fransız bakan, "Maalesef bu saate kadar deposundaki yakıtla uçağın havada kalmasına imkan yok. Şu andan itibaren en trajik senaryo için hazırlıklarımızı yapmamız gerekiyor" dedi. 

UÇAĞA YILDIRIM ÇARPMIŞ OLABİLİR

Fransa Ulaştırma Bakanlığı, Brezilya açıklarında kaybolduğu bildirilen, Fransız havayolu şirketi Air France'a ait Airbus uçağında bulunan yolcuların milliyetini akşam saatlerinde resmen açıkladı.

Bakanlıktan verilen bilgiye göre, mürettebat dahil 228 kişinin bulunduğu uçakta 32 milletten yolcular yer alıyor.

Açıklamada, uçakta 12 kişilik mürettebat da dahil 73 Fransız'ın bulunduğu belirtildi.

Açıklamaya göre uçakta, 58 Brezilyalı, 26 Alman, 9 Çinli, 9 İtalyan, 6 İsviçreli, 5 Lübnanlı, 5 İngiliz, 4 Macar, 3 İrlandalı, 3 Norveçli, 3 Slovak, 2 İspanyol, 2 Faslı, 2 Polonyalı, 2 Amerikalı, 1 Türk, 1 Güney Afrikalı, 1 Arjantinli, 1 Avusturyalı, 1 Belçikalı, 1 Gambiyalı, 1 İzlandalı, 1 Rumen, 1 Rus, 1 Kanadalı, 1 Estonyalı, 1 Hollandalı, 1 İsveçli, 1 Danimarkalı, 1 Hırvat, 1 Filipinli yolcu bulunuyordu.

Fransa Ulaştırma Bakanlığının açıkladığı listenin, Air France'ın Brezilya'daki sözcüsü tarafından açıklanan listeden farklı olduğu belirtildi

AFP'de yer alan Air France'ın bir açıklamasına göre uçak fırtınalı bölgeden geçiyordu ve yıldırım çarpmış olması ihtimali çok yüksek.

SON ANONS: ELKTİRK ARIZASI  VAR

Uçaktan yapılan son anonsta ise fırtına sırasında türbülansa girildiği ve "Elektrik arızası var" denildiği iddia edildi.

Yetkililerin verdiği bilgiye göre, uçak söz konusu arıza mesajını TSİ 05.14'te gönderdi.

FRANSA, ARAMA ÇALIŞMALARI İÇİN ASKERİ UÇAK GÖNDERDİ

Fransa, Brezilya açıklarında kaybolduğu bildirilen Airbus uçağını aramak üzere bölgeye bir askeri uçak gönderdi. Fransa'nın Senegal'in Dakar kentindeki askeri üssünde bulunan bir askeri uçağı, kayıp uçağı tespit için yapılan çalışmalara katılmak üzere gönderdiği açıklandı.

Air France yetkilileri, yaptıkları açıklamalarda, “uçağa yıldırım çarptığı ihtimali üzerinde ciddi bir şekilde durulduğunu” bildirmişti.

BÖLGEYE 2 UÇAK VE 1 GEMİ DAHA GİDİYOR

Fransa Genelkurmay Başkanlığı, Dakar'dan kalkan keşif uçağına destek vermek amacıyla, iki uçağın ve bir geminin daha arama çalışmalarına katılmak üzere bölgeye gönderileceğini açıkladı.

Genelkurmay Başkanlığı, yine “Breguet Atlantique” tipi bir keşif uçağı ile birlikte, “Falcon 50” tipi bir uçağın Atlantik'te sürdürülen çalışmalara katılmak üzere bölgeye gönderileceğini bildirdi.

Yapılan açıklamada, Afrika'nın batısında seyreden Deniz Kuvvetlerine bağlı bir geminin de bölgeye gönderildiği kaydedildi.

Olumsuz hava koşullarının radar ve uydu üzerinde arama çalışmalarını olumsuz etkilediği belirtiliyor.

SARKOZY: "HAYATTA KALAN OLMA İHTİMALİ ÇOK DÜŞÜK"

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Brezilya açıklarında kaybolduğu bildirilen Air France uçağındakilerden hayatta kalan olması ihtimalinin "çok küçük" olduğunu belirtti.

Sarkozy, Paris'teki Charles de Gaulle havaalanında, uçakta bulunanların yakınlarından bazılarıyla görüştü.

"Onlara (yakınlarına) doğruyu söyledim. Hayatta kalan olması ihtimali çok küçük" diyen Sarkozy, arama yapılan alan çok geniş olduğu için uçağı bulmanın da çok zor olacağını söyledi.

Fransa Cumhurbaşkanı, Rio-Paris seferini yapan uçağın kaybolmasının nedenleriyle ilgili olarak "hiçbir varsayımın dışlanmadığını" belirtti.

Bu arada Fransa'nın, kaybolan Airbus uçağının yerinin tespit edilebilmesi için ABD Savunma Bakanlığı'ndan (Pentagon) yardım istediği bildirildi.

Fransa Savunma Bakanı Herve Morin'e yakın kaynaklar, Fransa'nın Pentagon'dan uçağın yerinin tespiti için uydudan gözleme ve dinleme araçlarını kullanmasını istediğini duyurdu.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle