Dünya Haberleri

DÜNYA

  2015'te dünya

  Hürriyet Haber
  19.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Amerikalı istihbarat uzmanları ve akademisyenlerin 2015 yılıyla ilgili projeksiyonları bir raporda toplandı. CIA'ye bağlı Ulusal İstihbarat Konseyi'nin raporuna göre, ABD yine dünyanın bir numarası olacak.

  2015 yılında nüfus dünya nüfusu 7.2 milyara ulaşırken, herkese yetecek miktarda yiyecek bulunacak, ancak su sıkıntısı iyice kendini belli edecek. Türkiye de su yüzünden komşularıyla sorun yaşayacak.

  ULUSAL İstihbarat Konseyi (NIC), son 15 aydır, üniversite, şirket ve think tank kuruluşlarının düzenlediği konferanslarda uzmanların gelecekle ilgili senaryolarını ‘Küresel Trendler 2015’ isimli bir raporda özetledi. 2015'te ABD dünya liderliğini koruyacak. İsrail, ‘Soğuk Barış’ı kabul edecek, Filistin devleti kurulacak. Rusya kendini toparlamaya çalışırken, Çin hem askeri, hem de ekonomik açıdan giderek güçlenecek.

  ABD BİR NUMARA

  ABD, 2015 yılında da ekonomik, teknolojik, askeri ve diplomatik açıdan dünyanın en etkin gücü olacak. Küresel ekonomiyi yönlendiren enformasyon teknolojisi en çok ABD'nin işine yaracak. ABD, kitle imha silahlarına sahip terör örgütlerinin baş hedeflerinden biri olacak. Kötü senaryolara göre ise ticari anlaşmazlıklar, siyasi farklılıklar ve global güvenlik sorunları yüzünden ABD ile Avrupa'nın arası açılabilir.

  DÜNYA NÜFUSU

  Halen dünya nüfusu 6.1 milyar. 2015'te nüfus 7.2 milyara ulaşacak. Dünya, insanoğlunu besleyecek kaynaklara sahip olacak. Ancak siyasi çıkarlar, yanlış politikalar yüzünden milyonlarca kişi açlık çekecek. Nüfus artışının % 95'i gelişmekte olan ülkelerde kaydedilecek. 400 milyon kişi, nüfusu 10 milyondan fazla olan ‘metropollerde’ yaşayacak.

  TÜRKİYE’DE SU KRİZİ

  Dünyanın enerji ihtiyacı % 50 oranında artacak, ancak sıkıntı yaşanmayacak. Global ısınmayla buzullar giderek erirken, su giderek azalan kaynakların başında yer alacak. Su yerel gerginliklere neden olabilir. Türkiye'nin Fırat ve Dicle Nehri'ndeki baraj ve sulama projeleri Suriye ve Irak'la, Etiyopya ve Sudan'ın Nil Nehri'nden kanal projeleri de Mısır'la sorunlara neden olabilir.

  RUSYA, JAPONYA, ÇİN

  Rusya, bir türlü kendini toparlayamayacak. İyimser senaryolara göre Rus ekonomisi % 5'lik bir büyümeyle ABD ekonomisinin 5'te birlik büyüklüğüne ulaşacak. Alkol ve kötü beslenme yüzünden Rusya'da ciddi sağlık problemleri yaşanacak. Nüfus 146 milyondan 130 milyona düşecek. Çin, ekonomik ve askeri güç olarak öne çıkarken, dünyanın üçüncü büyük ekonomisine sahip olan Japonya, bu konumunu korumakta zorluk çekecek.

  ORTADOĞU’DA BARIŞ

  Sonunda Filistin Devleti ilan edilecek. Ancak ‘soğuk barışı’ kabul eden İsrail, bölge ülkeleriyle ilişkilerini sürdürecek. Ortadoğu nüfusu daha kalabalık, daha yoksul olacak.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı