Dünya Haberleri

DÜNYA

  2006'da çözüm temennisi

  Hürriyet İnternet/A.A
  25.01.2006 - 14:55 | Son Güncelleme:

  KKTC Cumhurbaşkanı, görüştüğü Straw'un, İngiltere'nin 2006'da Ada’da çözüm temenni ettiğini söylediğini aktardı.

  KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Lefkoşa'daki makamında İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw ile görüştükten sonra basın toplantısı düzenledi.

   

  Talat, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün dün açıkladığı güven artırıcı önlemler için eylem planını desteklerinin belirtti. Bunun çözüm ilk adımı oluşturacağının vurgulayan Talat, Kıbrıs Türk tarafı olarak bu önlemleri görüşmeye hazır olduklarını bildirdi.

   

  Talat,İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw ile görüşmesinde İngiltere'nin 2006 yılında Kıbrıs'ta çözüm temenni ettiğini söylediğini aktardı.

   

  STRAW: ÇÖZÜM İÇİN MÜZAKERELER BAŞLAMALI

  Kıbrıs Rum kesimi ve KKTC'deki temaslarının ardından ara bölgedeki Ledra Palas Oteli'nde basın toplantısı düzenleyen  İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw, Kıbrıs sorununun çözümü için müzakerelerin başlaması gerektiğini ifade ederek, “Bütün uluslararası toplumun hedefi adada kalıcı bir çözüme ulaşmaktır” dedi.
    
  Her iki tarafta da çok yararlı ve yapıcı görüşmelerde bulunduğunu belirten Straw, Kıbrıs ziyaretinin, BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın iyi niyet misyonu çerçevesinde değerlendirmek gerektiğini söyledi.
    
  "TALAT'I ZİYARETİM KKTC'NİN SİYASİ DÜZEYENİ YÜKSELTMEK ANLAMINA GELMEZ"

   

  Straw, KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'ı makamında ziyaret etmesiyle ilgili bir soru üzerine, bunun KKTC'nin siyasi düzeyinin yükseltilmesi anlamına gelmediğini kaydederek, “Bu, bizim Kıbrıs politikamızın değiştiği anlamına da gelmez” dedi.
    
  Jack Straw, Rum yönetimi lideri Tasos Papadopulos'un kendisiyle görüşmemesine ilişkin soruya karşılık da bunun Papadopulos'un bileceği bir şey olduğunu belirterek, ancak Rum Dışişleri Bakanı Yorgo Yakovu ile çok yararlı bir görüşme yaptığını söyledi.
    
  Kuzey Kıbrıs'ın AB'nin bir parçası olduğunu ve Kıbrıs adasının bir bütün olarak AB'ye alındığını belirten Straw, şu anda Kuzey Kıbrıs'ta AB müktesebatının askıda olduğunu, ancak müktesebatın Kuzey Kıbrıs'ta da uygulanmasını istediklerini ifade etti.
    
  Straw, sorular üzerine Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün dün açıkladığı Kıbrıs önerileriyle, ziyaretinin aynı zamana denk gelmesinin tamamen tesadüf olduğunu belirtti.
    
  İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw, ziyareti nedeniyle yapılan protesto eylemlerinden üzgün olduğunu da söyledi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı