GeriDünya 2 Rum KKTC’ye G-3 mermisi sokuyordu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

2 Rum KKTC’ye G-3 mermisi sokuyordu

KKTC’de, Rum tarafından gizlice G-3 mermisi sokmaya çalışan iki Rum tutuklandı. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, ‘Bu gösteriyor ki bu tarafa silah kaçırıp sakladılar. EOKA zamanında da yapıyorlardı’ diye tepki gösterdi.

Polis önceki akşam Lefkoşa’yı Rum kesimine bağlayan kontrol noktalarından Metehan’da iki Rum aracını şüphe üzerine aradı.31 yaşındaki Stephanos Yiannakou ve 33 yaşındaki Christakis Ioannou adlı Rumlardın kullandığı iki araçta 200 adet G-3 mermisi ele geçirildi. Rumları tutuklayan polis, sınır kapısındaki kontrollerini sıkılaştırdı.

HER RUM’UN EVİNDE ZİMMETLİ G-3

1974 Barış Harekatı’nın ardından Rum yönetimi, her eve milis gücü oluşturmak amacıyla bir G-3 ve 250 mermi dağıttı. Rum tarafında aile reislerine zimmetli olarak verilen ağır silahlar her yıl kontrolden geçiriliyor ve tatbikatlar yapılarak Rumlara silah kullanma eğitimi veriliyor. Rum tarafında G-3 modeli ağır silahlar ile mühimmatın kaybolması sık yaşanan olaylar arasında yer alıyor.

DENKTAŞ: SİLAH SOKTULAR

Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Metehan Sınır Kapısı’nda ele geçirilen G-3 mermileri ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, ‘Demek ki bu tarafa silah kaçırıp gizlemişler’ dedi. Denktaş, şöyle konuştu:

‘Son üç yılda Rum tarafında zannedersem 367 tane benzeri silah güya askeri kamplardan çalınmıştır. EOKA zamanı da bunları yaparlardı, İngiliz kamplarından güya silah çalınırdı. Çalına çalına, Yunanistan’la da birlikte getirip gizledikleriyle birlikte bir ordu oldular ve çıktılar karşımıza.’

Yorumları Göster
Yorumları Gizle