GeriDünya 2. Kırım Savaşı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

2. Kırım Savaşı

2. Kırım Savaşı
refid:14551971 ilişkili resim dosyası

Ukrayna’nın yeni yönetimi, Kırım’da bulunan Rusya’ya ait donanma üssünün kira süresini ucuz doğalgaz karşılığında 2042’ye dek uzattı. Karar dün Ukrayna meclisinde onanırken, iktidar ve muhalefet milletvekilleri birbirine girdi, genel kurulda sis bombaları ve yumurtalar uçuştu.

OYLAMADA YUMRUKLAR KONUŞTU / FOTO GALERİ

OLAYLI OTURUMDAN GÖRÜNTÜLER / WEB TV

PUTİN'İN UKRAYNA ZİYARETİNDEN KARELER

 

UKRAYNA’nın Moskova’ya yakın yeni Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç ilk önemli icraatına imza attı. Yanukoviç ile Rusya Devlet Başkanı Dmitriy Medvedev’in 21 Nisan’da imzaladıkları anlaşma, dün Ukrayna Parlamentosu Rada’da onaylandı. Böylece Ukrayna’nın yeni yönetimi, Kırım’da bulunan Rusya’ya ait donanma üssünün kira süresini ucuz doğalgaz karşılığında 2042’ye dek uzattı. Ancak meclisteki oylama sırasında iktidar ve muhalefet milletvekilleri birbirine girdi, genel kurulda sis bombaları ve yumurtalar havada uçuştu.
Turuncu Devrim ile iktidara gelen Batı yanlısı eski Devlet Başkanı Viktor Yuşçenko ve eski Başbakan Yuliya Timoşenko, olay çıkacağını günler önce açıklamışlardı.  Anlaşmanın 450 sandalyeli Rada’da onanabilmesi için salt çoğunluk olan 226 milletvekilinin ‘Evet’ oyu gerekiyordu. Rada Başkanı Vladimir Litvin yumurta yağmuru altında sayım yaptığında, salonda 211 milletvekili bulunduğunu tespit etti. Muhalefetin itirazlarına rağmen yapılan oylamada ise anlaşmanın 236 oyla onandığı açıklandı. Bu açıklamayla, “Utanın” seslerinin yankılandığı meclisteki kavga, meydan muharebesine döndü. Timoşenko, oylama sonucunun Litvin tarafından çarpıtıldığını ve sonucu tanımayacaklarını açıkladı.
Muhalefet milletvekili Andriy Şevçenko, “Sis bombalarını bizimkiler attı. Prensipte, tabanca hariç her yolu kullanmayı düşünüyoruz” dedi.  Muhalefetin “Gerekirse halkı sokaklara dökeriz” çıkışına da Yanukoviç’den sert bir yanıt geldi: “Ukrayna’nın geleceğiyle oynamalarına izin verilmeyecek. Hepsi hapsi boylayacak.”

Sis bombası attılar

UKRAYNA Parlamentosu Rada’da, muhalefetin itirazlarına rağmen donanma üssü kira süresinin uzatıldığının onaylandığı açıklanınca kıyamet koptu. Salonda sis bombaları patladı. Milletvekilleri mendillerle yüzlerini, gözlerini kapatarak korunmaya çalıştılar. Bu sırada yangın alarmı da çalmaya başladı. Bayrak açan bir grup milletvekiline de tepki çok sert oldu. Herkes yumruk yumruğa birbirine girdi. Meclis içinde bunlar olurken, dışarıda da Batı yanlısı partileri destekleyen 5 bin Ukraynalı gösteri yaptı. Gösteri sırasında polisle çatışma çıktı.

Muhalefetten sol kroşe

Başkanlık kürsüsü önünde onlarca milletvekili gırtlak gırtlağa geldi. Siyasetten çok boks teknikleri konuştu.
Başbakan Azarov ve kabinesi, oylamanın ardından sonucu ayakta alkışladı; fakat iktidarın zafer kutlaması kısa sürdü.

Putin: Yeni yol açıldı

UKRAYNA meclisindeki kavgayı, Rusya Başbakanı Vladimir Putin, “Muhalefetteki holiganların oyunlarına rağmen, Ukrayna’daki siyasi durumun istikrar kazanmasında yeni bir yol açılmıştır. Bu önemli ve iyi bir sinyaldir” diye yorumladı. Rusya, Karadeniz’deki donanmasını, Kırım Yarımadası’ndaki Sivastopol üssünde tutuyor. Antlaşma ile kira sözleşmesi 25 yıl daha uzatıldı. Rusya buraya 2 savaş gemisi ve 2 denizaltı daha yollayacak ve Karadeniz’de Türkiye ile denk bir vurucu güce sahip olacak. Karşılığında Moskova, doğalgazı yüzde 30 indirimli satacak. Böylece Avrupa’yı titreten geleneksel Rus-Ukrayna doğalgaz savaşı yaşanmayacak.

Başkana yumurta

MECLİS Başkanı Vladimir Litvin yumurta yağmuruna tutuldu. Şemsiyelerle korunmasına rağmen Litvin’in sol gözüne yumurta isabet etti. Torbalarla atılan yumurtalardan birkaçı da korumayı sağlayanlara geldi. Bu sırada yumurtayı yakalayan bir başkası da muhalefet vekillerine geri attı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle