GeriDünya 2 kat ıskaladılar
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

2 kat ıskaladılar

Irak'ı işgalin mimarı sayılan Wolfowitz'in kaldığı El Reşid Oteli'ne bir kamyondan 8 roket atıldı. Roketlerden biri Wolfowitz ve beraberindeki heyetin bulunduğu 12'nci katın 2 kat altına isabet etti. 1 ABD albayı öldü.

Bağdat dün sabahın erken saatlerinde şiddetli patlamalarla sarsıldı. Saat 06.00'da, Irak'ta temaslarda bulunan ABD Savunma Bakan Yardımcısı Paul Wolfowitz'in Bağdat'ta kaldığı El Reşid Oteli'ne roketli saldırı düzenlendi. Roketlerden biri otelin 7. katında bir odaya isabet etti ve bu odanın penceresi havaya uçtu. Otelin 8. katı da hafif hasar görürken 3 ile 9. katlar arasında camlar kırıldı. Wolfowitz'in kaldığı 12. katın iki kat altına da bir roket isabet etti. Wolfowitz ve beraberindeki heyet 14 katlı ve 462 odalı otelin 12. katında kalıyorlardı ve saldırı sırasında odalarında uyuyorlardı. Saldırıda yaralanan 16 kişiden biri olan ABD'li bir albay hastanede hayatını kaybetti. Ölen kişinin Amerikalı bir asker olduğu belirtilirken yaralılar arasında, ABD Savunma Bakanlığı'nın sivil çalışanları, subaylar ve yabancı uyruklu kişiler bulunuyor. Amerikalı bir subay ise otele düzenlenen saldırıda 29 roket atıldığını öne sürdü. Roketlerin 68 ve 85 milimetre çapında olduğunu söyleyen subay, saldırganların 40 roketten 29'unu otele attığını belirtti. Subaya göre, 68 mm çapındaki roketler genellikle helikopterlerden, 85 mm çapındakiler de karadan havaya atılıyor. Saldırının ardından otelin tamamen çembere alındığı ve çalışanların bile otele girmesinin yasaklandığı belirtildi. Saldırının şokuyla sarsılan Wolfowitz, otelden tahliye edildikten sonra bir basın toplantısı düzenledi. Irak'ta hala tehlike bulunduğunu söyleyen Wolfowitz, ancak ABD'nin yılmayacağını, görevini sürdüreceğini belirtti. Wolfowitz, ‘‘Can çekişen eski yönetimin umutsuz eylemlerine rağmen işimize devam edeceğiz’’ dedi.

Bu arada Bağdat'ın merkezinde, ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin yönetim binalarının da bulunduğu bölgede dün gece üst üste en az iki patlama meydana geldi.

Görgü tanıkları ve Amerikalı askeri yetkililerin verdiği bilgilere göre sabaha karşı otelin 500 metre yakınına açık mavi renkli bir GMC kamyon park etti. Kaç kişi oldukları bilinmeyen saldırganlar kamyonu kasasından ayırarak kaçıp gittiler. Hemen ardından, otomatik zamanlayıcıya bağlı roketler kendi kendine ateşlemeye başladı. En az 8 adet roketten 6'sı otele isabet etti, ikisi yere çakıldı. Kamyonun kasası içinde patlamamış 6 roket ile roketatarlar bulundu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle