Dünya Haberleri

DÜNYA

  2 İtalyan siyasetçi KKTC’li oldu

  Ömer BİLGE / LEFKOŞA
  22.07.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  KKTC’de 20 Temmuz Barış Harekatı yıldönümü kutlamalarına katılmak üzere Lefkoşa’ya gelen İtalya Parlamentosu Radikal Parti milletvekili Maurizio Turco ve aynı partinin Merkez Yürütme Kurulu üyesi Marco Perduca, Rumları ve KKTC’ye uygulanan izolasyonları protesto etmek amacıyla KKTC vatandaşlığına başvurdu. KKTC Dışişleri Bakanı başvuruyu memnuniyetle kabul etti.

  AB’YE PROTESTO

  Bir önceki dönem Avrupa Parlamentosu’nda da milletvekilliği yapan İtalyan parlamenter Maurizio Turco ile Radikal Partili siyasetçi Marco Perduca, KKTC Dışişleri Bakanı Turgay Avcı’ya İtalyan bayrağı hediye etti ve ardından Avrupa Birliği’nin Rum yanlısı tavrını protesto ederek, KKTC vatandaşlığı için başvuru formunu doldurdu.

  İtalyan milletvekili, formunu doldurup Dışişleri Bakanı Turgay Avcı’ya verdikten sonra Rumları ve AB’yi sert bir dille eleştirdi. Turco, Radikal Parti’nin, boş sözlerle değil, eylemlerle destek olma politikası yürüttüğünü belirterek, AB’nin Rumların yanında yer alarak KKTC’nin ekonomik olarak çökmesini beklediğini söyledi. Turco, "KKTC’nin daveti üzerine Kuzey Kıbrıs’a geldik ve durumu gözlerimizle yerinde gördük. Bizler, provokasyon peşinde değiliz. Vatandaşlık başvurumuz, Rumların 2004 yılında Annan Planı’nı reddetmesinin ardından, Avrupalıların, Kıbrıslı Türklerin barış ve çözüm isteyen taraf olduğu gerçeğine dikkatini çekmek istiyoruz" diye konuştu.
  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı