GeriDünya 2 bin göstericiye 30 bin polis müdahale etti
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

2 bin göstericiye 30 bin polis müdahale etti

2 bin göstericiye 30 bin polis müdahale etti
refid:17005703 ilişkili resim dosyası

Mısır’daki eylemlerin 18’inci gününde Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek’in istifa etmesinden ilham alan Cezayirliler sokağa döküldü. 2 bin kadar demokrasi yanlısı göstericinin polis kordonunu zorladığı belirtildi.

Gösterinin yapılacağı aşan yüzlerce üniformalı güvenlik görevlisi ve zırhlı araçlarla çevrelendi. Başkent Cezayir sokaklarına neredeyse 30 bin gösterici yerleştirildiği bildirildi.

 

Reuters ise başkent Cezayir’in merkezindeki bir meydanda toplanan ve hükümet karşıtı sloganlar atan 50 kadar kişinin çevresinin yüzlerce polis tarafından sarıldığını aktardı.

 

Değişim ve Demokrasi için Ulusal Koordinasyon adı verilen yürüyüş öncesinde güvenlik güçleriyle polis arasında çatışma çıktı. AFP haber ajansına konuşan görgü tanıkları birçok kişinin tutuklandığını söyledi.

 

AFP muhabiri ise biri hükümet karşıtı Kültür ve Demokrasi Yürüyüşü’nün liderlerinden Osman Mazuz olmak üzere iki kişinin tutuklandığını belirtti. Hareketin başkanı Said Sadi AFP’ye yaptığı açıklamada 90 yaşındaki insan hakları sözcüsü Ali Yahya Abdülnur’un tutuklanmasının kendilerini öfkelendirdiğini söyledi.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle