GeriDünya 2.500 Avrupalı, DEAŞ saflarında savaşıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

2.500 Avrupalı, DEAŞ saflarında savaşıyor

2.500 Avrupalı, DEAŞ saflarında savaşıyor

Avrupa Birliği’nin Terörle Mücadele Koordinatörü Gilles de Kerchove, Irak ve Suriye’de 2 bin 500 Avrupalının terör örgütü DEAŞ için savaştığını söyledi.

AB Terörle Mücadele Koordinatörü Gilles de Kerchove, Alman gazetesi Die Welt’e yaptığı açıklamada, terör örgütü DEAŞ’a katılan Avrupalılarla ilgili bilgi verdi. Tahminlere göre Irak ve Suriye’de DEAŞ saflarında 2 bin 500 Avrupalının olduğunu söyleyen de Kerchove, bu nedenle çatışma bölgelerinde görev yapan askeri birliklerle daha iyi işbirliği yapılması gerektiğini vurguladı.

Koordinatör bu sayede Avrupa’daki güvenlik birimlerinin parmak izi gibi bilgilere ulaşabileceğini belirtti. DEAŞ saflarında savaşan ve Avrupa’ya dönen vatandaşların zamanında tespit edilebilmesi için AB içinde biyometrik verilerin değiş-tokuş edilebilmesi gerektiğini ifade eden de Kerchove, “Bu mutlaka şart” dedi.

TOPLAM SAYI 5 BİNİ BULUYOR
AB Terörle Mücadele Koordinatörü Gilles de Kerchove, “Irak ve Suriye’de savaşmış olan 5 bin Avrupalı var. Bunlardan bin 500’ü Avrupa’ya döndü ve yaklaşık bin kişi öldü. Geriye kalan Irak ve Suriye’deki 2 bin 500 Avrupalının bazıları çatışmalarda ölecek, bazıları ise ayrılmalarına DEAŞ müsamaha etmeyeceği için öldürülecek” dedi.

ÖRGÜT STRATEJİ DEĞİŞTİRDİ
De Kerchove bazı teröristlerin Somali ya da Yemen gibi diğer çatışma bölgelerine gidebileceğini, Avrupa’ya dönenlerin sayısının fazla olmasını beklemediğini söyledi. Koordinatör, DEAŞ’ın bu konuda strateji değiştirdiğini de kaydederek örgütün artık Avrupalıları savaşmak için Suriye ya da Irak’a davet etmediğini, doğrudan bulundukları ülkede saldırı düzenlemelerini istediğini söyledi.
De Kerchove, “Teröristler 11 Eylül gibi karmaşık, ayrıntılı, planlı saldırılar yerine daha küçük, loijistik açıdan daha az külfetli ama mümkün olduğunca daha çok saldırı düzenleme stratejisini güdüyor” dedi.

 

/////////////// devam kapak foto
Gilles de Kerchove


Yorumları Göster
Yorumları Gizle