GeriDünya 1800 ölü, 400 bin mülteci
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

1800 ölü, 400 bin mülteci

1800 ölü, 400 bin mülteci
refid:15059724 ilişkili resim dosyası

Rus resmi haber ajansı, Kırgızistan’da ölenlerin iddia edildiği gibi 191 değil, 1800 olduğunu, 400 bin kişinin de yerinden yurdundan olduğunu bildirdi. Görgü tanıkları, Özbeklere ateş açan çetecilere askerlerin de destek verdiğini öne sürüyor.

AMERİKAN New York Times Gazetesi’ne konuşan görgü tanıklarına göre ‘barış gücü askeri’ sanılan Kırgız askerleri Özbeklerin üzerine ateş açıp evlerini ateşe verdi. Onu aşkın hanenin yaşadığı Shai Tubeh köyünün sakinleri, bölgede askeri tankın gezdiğini, üniformalı adamların bir yandan Özbek karşıtı sloganlar atarken bir yandan da evleri otomatik silahlarla taradığını söyledi. Kırgız askerlerinin karşılarından görünce şok yaşadıklarını söyleyen Avaz Abdukadyrov (48) isimli Özbek, “Bizi korumaya geldiklerine inanıyorduk. Fakat bizi korumak yerine öldürmeye gelmişler” dedi.

Gülüp dans etmişler

Abdukadyrov ve diğer köy sakinlerinin iddialarına göre geçen cumartesi günü askerler, boşalan evleri yakıp daha sonra sokaklarda gülüp dans ettiler. Oş kenti polis şefi Omurbek Suvanaliyev ise askerin olaylara katıldığı iddialarını reddederek “Bunlar sadece asılsız söylentiler” dedi.

Rusya’nın RİA ajansına bilgi veren kimliği açıklanmayan istihbarat kaynakları ise etnik kökenli iç savaşın bilançosunu şöyle verdi: Ölü sayısı 1800, yaralı 8000, mülteci sayısı 400 bin. Oş şehrinin yüzde 70’i yanmış durumda.

ABD’ye Manas tehdidi

Olayların arkasında devrik lider Kurbanbek Bakiyev’in olduğunu söyleyen geçici yönetim ise ABD’yi uyardı. Üç gün önce Londra havalimanında ülkeye giriş yaparken polis tarafından tutuklanan Maksim Bakiyev’in bir an önce Kırgızistan’a iade edilmesi gerektiğini açıklayan geçici yönetim, “Washington Maksim’in iadesi sürecinde pürüz çıkartmaya kalkışırsa ABD’nin ülkemizde kullanmakta olduğu Manas askeri üssü kapatacağımızı da bilmeli” açıklamasını yaptı.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle