GeriDünya 173 Uygur Kayseri’ye getirildi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  4
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

173 Uygur Kayseri’ye getirildi

173 Uygur Kayseri’ye getirildi
refid:29435979 ilişkili resim dosyası

ÇİN’den kaçtıktan sonra Tayland’da tutuklu olarak bir merkezde tutulan tamamı kadın ve çocuklardan oluşan 173 Uygur Türk, Türkiye’nin çabası sonucu önce İstanbul’a oradan da Kayseri’deki barınma merkezine getirildi. Böylece Kayseri’de Çin zulmundan kaçan Uygur Türk’ü sayısı bine ulaştı.

Çin’den kaçtıktan sonra 13 Mart 2014 ’te sınır ihlali gerekçesi ile Tayland hükümeti tarafından tutuklanan ve Çin’e iade edileceği söylenen çocuk ve kadınlardan oluşan 173 kişi, Türkiye Cumhuriyeti hükümetinin girişimleri sayesinde özel uçakla Bangkok’tan İstanbul’a oradan da Kayseri’ye getirildi.

Dünya Uygur Kongresi Başkan Yardımcısı ve Doğu Türkistan Derneği Genel Başkanı Seyit Tümtürk, “Bu konuda hassasiyet gösteren Türk hükümetine teşekkür ediyoruz. 30 Haziran 2015 tarihi itibari ile 1.5 yıldır Tayland’da bir kampta hapis olan kadın ve çocuklardan oluşan 173 kardeşimiz İstanbul’a sağ salim indi. Burada emeği geçen Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve yetkililerine özellikle Dışişleri Bakanlığı mensuplarına Bangkok’taki Türk büyükelçiliğine ve Türk milletine teşekkürlerimi ve şükranlarımı arz ediyorum” dedi.

Öte yandan Pekin, Türkiye’nin, Uygurların oruç tutmaları ve diğer ibadetlerini yerine getirmelerinin yasaklandığına dair haberlere verdiği tepkinin rahatsızlıkla karşılandığını bildirdi. Çin, anayasaya göre Şincan’da herkesin dini özgürlüklerden yararlanabildiğini savundu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle