GeriDünya 17 masum insan göz göre göre tutsak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  4
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

17 masum insan göz göre göre tutsak

17 masum insan göz göre göre tutsak
refid:10080770 ilişkili resim dosyası

Yıllardır iddianame bile olmadan Guantanamo'da tutulan 17 Uygur, mahkeme kararına rağmen bırakılmayacak. İşte yeni Amerikan "adaleti"...

ABD'de yüksek mahkeme, 17 Uygur'un Guantanoma'daki cezaevinden serbest bırakılmaları kararını geçici olarak durdurdu.

Yüksek mahkemenin bu kararı, Uygurların serbest bırakılmalarına itiraz eden ve kararla ilgili temyize başvurmak isteyen ABD hükümetinin talebi üzerine aldığı bildirildi.

ABD bölge mahkemesi hakimi Ricardo M. Urbina, tutsakların cumaya kadar serbest bırakılmalarını istemişti. Urbina, artık “düşman savaşçı” olarak görülmediklerinden Bush yönetiminin bu kişileri hapsetmeye devam edemeyeceğine hükmetmişti.

Hükümet, Guantanamo'daki tutsakların Afganistan'da silah eğitimi aldıklarını kabul ettiklerini ve dolayısıyla bu kişilerin ulusal güvenliğe risk teşkil ettiklerini öne sürüyor.

Beyaz Saray sözcüsü Dana Perino dün yaptığı açıklamada, karara karşı çıktıklarını belirterek, mahkemenin kararının Guantanamo'daki diğer tutsaklar için emsal teşkil edebileceğini söylemişti.

Amerikan hükümeti, yıllardır haklarında iddianame bile hazırlamadan Guantanamo'da tuttuğu Çin vatandaşı Uygurların “düşman savaşçı” olmadığına geçen ayın sonunda karar vermişti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle