GeriDünya 16 gün sonra gün ışığı: Dalgıçlarla kurtarıldılar
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

16 gün sonra gün ışığı: Dalgıçlarla kurtarıldılar

16 gün sonra gün ışığı: Dalgıçlarla kurtarıldılar

Tayland’da mağarada 16 gündür mahsur kalan 12’si çocuk 13 kişiden 4’ü dün dalgıçların yaptığı operasyonla kurtarıldı. Yetkililer, mağaradaki oksijen seviyesinin düşmesi ve gelecek günlerde muson yağmurlarıyla içeriye daha fazla su dolması riski nedeniyle kurtarma operasyonu için dün start verdi. Çocuklar teker teker çıkarılırken, her çocuğa iki dalgıç eşlik ediyor.

GİRDİKLERİ mağarada kaybolduktan 10 gün sonra bulunan 12 futbolcu çocuk ve antrenörlerinin kurtarılması için beklenen büyük operasyon dün sabah başladı. Daha önce ülkedeki yağmur mevsiminin bitmesinin beklenebileceği ifade edilmişti. Ancak bekleme süresinin 4 ay olması, içerideki oksijenin azalmaya başlaması ve bu süre zarfında mağaradaki su seviyesinin yeni yağmurlarla yükselerek çocukların hayatının daha fazla riske girme ihtimali nedeniyle yetkililer harekete geçme kararı aldı.

KAMPTA MUAYENE

Mağaranın olduğu Çiang Rai vilayetinin valisi Narongsak Osottanakorn, “Bugünden daha hazır olduğumuz bir gün yok” dedi. Operasyon kapsamında dün 4 çocuk başarılı bir şekilde mağaradan çıkarıldı. Çocuklar daha sonra hastaneye götürüldü. Çocuklar, dışarı çıkarılmadan önce mağaranın girişinde kurulan kampta muayene ediliyor. Çocukların bulunduğu yere gidip geri gelmek deneyimli dalgıçlar için bile 11 saat sürüyor. Yetkililer, hava tanklarının değiştirilmesinin ardından bugün kurtarma çalışmalarının ikinci aşamasının başlayacağını duyurdu.

16 gün sonra gün ışığı: Dalgıçlarla kurtarıldılar

HER ÇOCUĞA İKİ DALGIÇ

Çocuklar dışarı çıkabilmek için çamur içinde yürüyor, bazı yerlerde tırmanmak zorunda kalıyor, bazı noktalarda da dalış yapıyor. Bunların hepsi gün ışığının olmadığı yerlerde oluyor. Çocuklara yön bulmalarında yardım etmesi için halihazırda bulundukları yerden dışarıya kadar bir ip yerleştirildi. Çocukların dalış kıyafetiyle onları getirecek dalgıcın giysisi birbirlerine bağlandı. Çocuklara kolaylık olsun diye oksijen tüplerini de rehber dalgıç taşıyor. Rehber dalgıç ve çocuğun arkasından da herhangi bir sorun yaşanma ihtimaline karşılık bir başka dalgıç geliyor. Çocuklar teker teker dışarıya çıkarılıyor. Yolculuğun en zor kısmı, ‘T Kavşağı’ adı verilen bölümden geçiş. Buradaki yolun çok dar olması nedeniyle dalgıçlar hava tüplerini çıkararak geçmek zorunda kalıyor. Öncelikle kimlerin dışarı çıkarılacağına mağaradaki sağlık ekibi çocukların sağlık durumuna bakarak karar verdi.

16 gün sonra gün ışığı: Dalgıçlarla kurtarıldılar

90 DALGIÇLI OPERASYON

Operasyon sırasında çocukların yakınları dua etti. İlk aşamada 6 çocuk mağaradan çıkarıldı. Geri kalanları kurtarmak üzere operasyonun ikinci aşaması için en az 10 saat hazırlık yapılması gerektiği açıklandı. Kurtarma faaliyetlerine 50’si yabancı, 40’ı Taylandlı olmak üzere 90 dalgıç katılıyor. Öte yandan mağarada mahsur kalanların yakınları operasyonun başarısı için dua etti.

BİLGİ NOTU: Operasyon öncesi çocuklara oksijen ve gıda taşınması sürecinde bir can kaybı yaşanmıştı. Eski Taylandlı deniz komandosu Saman Gunan (38), geçen cuma günü mağaradan geri dönüşü sırasında bilincini kaybedip boğulmuştu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle