Ana Sayfa
Son dakika :
Haber
Yaşam
İlanlar
İnteraktif
Arşiv
03 Eylül 2015 Perşembe 00:45

 ADnet  
Reklam için
Hürriyet Anasayfa > Tüm Dünya Haberleri

Kurşun geçirmez sıvı zırh geliştirildi

Paylaş Benimsayfam'da Paylaş
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş
hurriyet.com.tr/DIŞ HABERLER 12 Temmuz 2010
Kurşun geçirmez sıvı zırh geliştirildi
İngiltere’nin savunma, güvenlik, uzay ve havacılık alanlarında faaliyet gösteren şirketi BAE Systems mühendisleri, kurşunu durdurabilen sıvı zırh için yaptıkları testlerde başarı elde ettiklerini açıkladı.

Bilim adamları, “güç kesici” sıvıya, ısıya dayanıklı son derece sağlam Kevlar sentetik lifleri ekleyerek kurşungeçirmez bir madde elde etmeyi başardı.

 

Kimyasal formülü gizli tutulan zırh, kurşunun çarpma gücünü emiyor ve kurşuna karşı çok daha kalın ve yapışkan hale gelerek tepki veriyor. BAE’de çalışan bilim adamları, zırhı “kurşungeçirmez krema” diye tanımlıyor.

 

BAE iş geliştirme müdürü Stewart Penny, geliştirilen sıvı zırhın içerdiği moleküllerin darbe anında kaynaşarak madde direncini artırdığını belirtti.

 

İLK ÖRNEĞİ DEĞİL

Güç kesici/önleyici zırhlar askeri araştırmalar kapsamında ilk defa denenmiyor. ABD Ordusu Araştırma Laboratuarları’nın bu tür zırhlar üzerinde geçmişte testler yürüttükleri biliniyor.

 

Ancak BAE mühendisleri, yaptıkları son testlerde askerleri kurşunlardan koruyabilecek sıvı bir zırha ait ilk kesin bulguyu elde ettiklerini öne sürüyor. Mühendisler, sıvı zırh ile askerler için çok daha hafif, esnek ve kurşungeçirmez yelekler yapılabileceğini savunuyor.

 

Penny, yaygın olarak kullanılan yeleklerde kalın, ağır ve çok katmanlı Kevlar kullandıklarını, ancak bu yeleklerin askerlerin hareketlerini kısıtladığı gibi yorgunluğa neden olduğunu ifade etti.

 

Yapılan testlerde, gaz silahından ateşlenen top şeklinde metal kurşunlar kullanıldı. Bristol kentindeki BAE tesislerinde sıvı zırhın dayanıklılığı geçtiğimiz günlerde ilk kez kamuoyuna duyuruldu.

   Yorum Sayısı 3 / 4     Yorumlarınızı yazmak için tıklayın >>
Bu haberin diğer yorumları
vatan sever 12/07/2010 - 10:31
YENİ NESİL ASKERLER VE GÜVENLİK KUVVETLERİ SIVI SU TORBALARIYLAMI DOLAŞACAKLAR YANİ.
Çok İyi %20 İyi %20 Normal %19 Kötü %20 Beğenmedim %19
ahmet odacı 12/07/2010 - 10:11
allah yoluuzu açık etsin.ne de olsa memleketimizde bu şekil girişimlerde bulunan vatandaşımız sizlerin yanında geliştirme ve araştırma yapma şansı bulabiliyor.bizim vatandaşıız vatan haini oluyor.o yüzden beyni bodrum ve akdeniz sahilleri, haberlerimizi süslemekte o bunla yakalandı o bunu dedi.yazık
Çok İyi %21 İyi %19 Normal %19 Kötü %19 Beğenmedim %19
nuknettin bekiroglu 12/07/2010 - 9:42
Bu benim düşüncemdi,çocukluğumdan beri hep hafif,krem şeklinde sürülen,kurşun,sıcak soğuk geçirmeyen bir krem hayalim vardı ama hayaldi sadece,eğitimim bu şekilde olsaydı kimbilir belkide ben bulmuştum !
Çok İyi %20 İyi %20 Normal %19 Kötü %19 Beğenmedim %19
Bu haberin diğer yorumcuları
tolga kaan kanatlı
YORUM ANALİZ
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Hürriyet veya hurriyet.com.tr sorumlu tutulamaz.
  Yorum Sayısı 3 / 4     Yorumlarınızı yazmak için tıklayın >>
Bu haberin diğer yorumları
Diğer Haberler
          Vuslat Doğan      Tüm Haberler
  Hürriyet Kurumsal Hürriyet USA Hürriyet Avrupa Hürriyet Emlak Yenibiris.com Anneyiz.biz Hürriyet Oto İddaa Avrupa Birliği DYH