GeriDünya 1527 yolcu taşıyan gemiye saldırdı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  6
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

1527 yolcu taşıyan gemiye saldırdı

1527 yolcu taşıyan gemiye saldırdı
refid:11516738 ilişkili resim dosyası

Gece vakti Zodyak botuyla dev yolcu gemisıne yanaştılar. Yaylım ateş açıp panik yarattılar. 1500'den fazla kişi ecel terleri döktü. Çünkü korsanların daha önce kaçırdıkları bir İtalyan yük gemisinden bir daha haber alınamadı.

İtalyan yolcu gemisi "Melody", Seyşel Adaları'nın 300, Somali'nin ise 600 km. kadar açığında korsanların saldırısına uğradı.

İtalyan’ın en büyük deniz seyahat ajansı ‘MSC Crocere' tarafından Güney Afrika’nın en büyük ikinci kenti Durban'dan 17 Nisan'da başlatılan gemi turu, tatil cenneti Seyşel Adaları'na kadar sorunsuz devam etti.

Seyşel Adaları'nda 1 gece kalan gemi, oradan Ürdün'ün Akaba kentine doğru yola çıktı. Ancak içinde mürettebatla birlikte 1527 kişinin bulunduğu cruise yolcu gemisi Somalili korsanların saldırısına uğradı.

Gece geç saatlerde, içinde 6 korsanın bulunduğu zodyak bot gemiye yanaştı. Korsanlar geminin etrafında tur atarak, Kalaşnikof silahlarla gemiyi taradı.

Panikten yararlanarak gemiye çıkmaya çalışan korsanlara karşı, geminin İtalyan kaptanı Ciro Pinto keskin manevralar yapıp botun gemiye yakın pozisyon almasını engellerken, mürettabat basınçlı sularla ve havaya ateş açarak gemiye çıkmaya çalışan korsanları engelledi.

Bir süre sonra korsanlar ateşi sürdürerek gemiden ayrıldı. Olayda kimsenin yara almadığı açıklandı. Somalili korsanlar bir süre önce de ‘Buccaleer' isimli İtalyan yük gemisine saldırarak, gemiye el koyduklarını, 10 kişilik mürettebatı esiri aldıklarını açıklamışlardı. O günden sonra mürettabat hakkında bir haber alınamadı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle