Dünya Haberleri

DÜNYA

  15 yaşındaki Türk kızına 8 yıl hapis

  Aynur TATTERSALL/LONDRA(İngiltere), (DHA)
  16.12.2009 - 08:18 | Son Güncelleme:

  İngiltere'de geçtiğimiz yıl kıskançlık nedeniyle Brezilyalı 17 yaşındaki Rosie Boxall'a işkence yapmak ve 3'ncü kattan atlayarak ölmesine neden olmakla suçlanan 15 yaşındaki Türk kızı Hatice Can, 8 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

  İngiliz rahibin Brezilya'dan evlat edindiği Rosemeiri Boxall'ı sözlü ve fiziki olarak taciz eden Hatice Can ve arkadaşı Kemi Ojese, evsizler için belediyenin sağladığı dairede kalan Boxall'ı döverek gözlerine deodorant sıktıkları ve 3'ncü katın penceresinden atlamaya zorlamakla suçlanıyordu.

  Çıkarıldığı mahkemede neşeli tavırlarıyla dikkat çeken, avukatının cübbesi ve peruğuyla dalga geçen Türk kızı Can'ın, kurbanının ardından gözyaşı dahi dökmediği belirtilmişti. Can, İngiltere tarihinde cinayetle suçlanan en küçük yaştaki kız ünvanına da sahip oldu.

  8 YIL HAPİS CEZASI
  Can ve suç ortağı Ajose'nin yargılandığı Ağır Ceza Mahkemesi'nde (Old Bailey) dava dün karara bağlandı.Mahkeme hakimi, suçu sabit görülen 15 yaşındaki Can'ı, 8 yıl hapis cezasına çarptırdı.

  Hakim, Can'ın akıl hastası olan arkadaşı Kemi Ojese'nin de süresiz olarak bir akıl hastanesinde tedavi altında tutulmasına karar verdi.
  Can'ın olay sırasında cep telefonuyla çektiği görüntüler mahkemede gösterildi. Güney Londra'da meydana gelen olay sırasında kızların yarattığı dehşet, hakimleri şoke etti. İşte Rosi'nin adım adım ölüme gidişi: Can ve arkadaşı Rosi'yi tekme tokat dövüyor.

  İkili, kızın saçını çekip, yüzüne saç spreyi sıkıyor. Rosi kızlardan kaçmak için pencereye çıkıyor. Hatice ona ‘Ölmek mi istiyorsun. Camdan atla o zaman’ diyor. Rosi de ‘Atlamamı mı istiyorsun?’ diye sorunca Hatice ‘Evet’ diyor ve kız kendisini boşluğa bırakıyor. Daha sonra Hatice, yerde yatan Rosi'ye küfür ederek, ‘Hak ettiğini buldun sürtük’ diye bağırıyor.

  RAHİP BABA KATİLLERİ AFFETTİ
  Rahip Simon Boxall, Brezilya'da evlat edindiği kızını öldürenleri affettiğini söyleyerek, ‘Onları affettiğimizi bilmelerini istiyoruz. Rosi'nin ölümünden sorumlu olanlar için dua etmeye devam edeceğiz. Adaletin yerine gelmesi için yaptıkları seçimlerin sonuçlarıyla yüzleşmeleri gerekiyor” dedi.

  SİNİR KRİZİ GEÇİRDİ
  Hatice Can, mahkemede soğukkanlılığını korudu ancak ‘suçlu bulununca’ sinir krizi geçirdi. Sanıkların ceza kararları 15 Aralık'ta açıklanacak.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı