Ana Sayfa
Son dakika :
Haber
Yaşam
İlanlar
İnteraktif
Arşiv
30 Ağustos 2015 Pazar 04:33

 ADnet  
Reklam için
Hürriyet Anasayfa > Tüm Dünya Haberleri

Yuvarlak masada Kıbrıs tereddüdü

Paylaş Benimsayfam'da Paylaş
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş
Emre KIZILKAYA/İSTANBUL 22 Mayıs 2010
Yuvarlak masada Kıbrıs tereddüdü
Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-mun, “Somali Konferansı” için bulunduğu İstanbul’da, bir grup Türk gazeteciyle “yuvarlak masa toplantısında” bir araya geldi.

Ban, toplantıda, İsrail-Suriye arasındaki arabuluculuk girişiminden, Ermenistan ile yakınlaşma sürecine dek Ankara’nın son dönemde sergilediği “liderliği” övdü. Hürriyet’in, Dışişleri Bakanı Davutoğlu’nun dün seslendirdiği, “Dünya Kıbrıslı Türkler’in üç limanından gelecek gemilere sınırları açarsa, Türkiye de karşılığında bütün limanlarını Rum gemilerine açmaya hazırdır” teklifine nasıl baktığını sorması üzerine Ban şu yanıtı verdi:

- Müzakerelerde önemli ilerleme kaydedildi. Siyasi irade sergilenirse çözüm bulunabilir. Bu noktada yaratıcı, esnek ve pratik fikirlere ihtiyaç var.

- Peki sizce Davutoğlu’nun bugünkü “açılımı”, yaratıcı bir fikir mi? Bu kez AB’ye değil tüm dünyaya, yâni BM üyelerine hitap eden bu öneriyi siz destekliyor musunuz?

- Bir değerlendirme yapmam için detayları öğrenmem lazım. Şu anda bu öneriye destek verdiğimi söyleyemem.
Genel Sekreter Yardımcısı Pascoe söze girerek şunları söyledi: “Bu konuda yorum yapamayız. Çünkü bu BM’nin meselesi değil. BM burada bir taraf değil.”


 
Yorumlarınızı Yazınız
Bu haber hakkında henüz yorum yok
Diğer Haberler
          Vuslat Doğan      Tüm Haberler
  Hürriyet Kurumsal Hürriyet USA Hürriyet Avrupa Hürriyet Emlak Yenibiris.com Anneyiz.biz Hürriyet Oto İddaa Avrupa Birliği DYH