Dünya Haberleri

DÜNYA

  1400 yıllık Ayvaz suyu Avrupa'ya açılıyor

  Hürriyet Haber
  10.06.2017 - 15:05 | Son Güncelleme:

  TOKAT'ın Niksar İlçesi'nde belediye tarafından işletilen 1400 yıllık geçmişe sahip Ayvaz suyu, İtalya, Gürcistan, KKTC'nin ardından şimdi de Almanya, Hollanda ve Belçika'ya ihraç edilecek.

  Niksar'da 7,98 pH, 0,5 sertlik derecesi bulunan meşhur Ayvaz suyu yapılan çalışmayla, 2014 yılında yeniden üretime geçti. Niksar Belediyesi tarafından işletilen 1400 yıllık su, önce yurt içinde satışa sunuldu. Türkiye'nin 7 bölgesinde ilçeden gönderilen su, ardından yurtdışına açıldı. İtalya, Gürcistan, KKTC'ye ihracatı yapılan su, kısa süre sonra Almanya, Hollanda ve Belçika gibi ülkelere de gönderilecek.

  Niksar Belediye Başkanı Özdilek Özcan, "1400 yılık şifa kaynağı suyumuz tarihi Roma ve Bizans döneminde de kullanılmış. Roma ve Bizans dönemlerinde suyumuzun adı 'Ayazma' yani 'kutsal su' diye ifade edilmiş. Tabi daha sonra günümüze devşirilerek halk tarafından da kısaltılarak "Ayvaz' ismini almış Ayvaz suyumuz Evliya Çelebinin 1672'de seyahatnamesine de yansımış. Seyahatnamede insanların bu şehre Temmuz ayında gelir, ayvaz suyu ile banyo yaptıkları, özelikle cilt hastalıklarında nikrüs, cüzzam ve uyuz gibi deri hastalıklarıyla ilgili şifa buldukları bilgisi yer alır. Aynı zamanda da içilmesi halinde de böbrek hastalıklarına iyi geldiği, özelikle taş oluşmasını engeleyici bir şifa kaynağı olduğunu Evliya Çelebi seyahatnamesinde ifade ediyor" dedi.

  "DÜNYA PAZARINA SUNMA GAYRETİNDEYİZ"

  Niksar Ayvaz Suyu fabrikasının 1970 yılında kamu tarafından kurulduğunu belirten Başkan Özcan, şöyle konuştu:

  " 1984 yılı itibariyle de suyumuz imtiyaz devri yöntemiyle bir anonim şirkete 25 yıllığına devredildi. 2012 yılında ise tekrar Niksar Belediyesi'ne devredildi. 2014 yılında göreve geldikten sonra da işletmemizin üzerinde yapmış olduğumuz incelemede fabrikanın mevcut makineler ile piyasada rekabet etme şansı olmadığını gördük. Yaklaşık 7.5 milyon liralık makine ve tesis yatırımıyla şu anda bölgenin önemli suyu haline geldik. Göreve geldiğimizde fabrika 35 kişi ile çalışırken şu anda 65 kişi çift vardiya usulü ile suyumuzu Türkiye ve dünya pazarına sunma çabası içerisindeyiz. Amacımız daha iyisini yapmak. Suyumuzu Gürcistan'a, İtalya'ya, Kıbrıs'a gönderiyoruz. Almanya, Hollanda ve Belçika'ya da göndermek için görüşme halindeyiz. Ayvaz suyu numunelerimizi firmalara gönderdik. Yapılacak olan analizlerden sonra inşallah oralara da suyumuzu ihraç etmenin çabası içerisinde olacağız."

  HEDEF 1 MİLYON DOLARLIK SATIŞ

  Özcan, şu anda yırtdışına yapılan ihracat bedelinin 2016 yılı için 300 bin dolar olduğunu belirterek, yeni ülkelerin de devreye girmesiyle birlikte önümüzdeki yıl bu rakamı 1 milyon dolara çıkarmayı hedeflediklerini dile getirdi.

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı