GeriDünya 130 yaşındaki Mobydick
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  5
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

130 yaşındaki Mobydick

130 yaşındaki Mobydick
refid:6713751 ilişkili resim dosyası

Alaska’da geçen ay avlanan 50 tonluk Grönland balinasının boyun kısmında, 1879 yılından kalma antika bir mızrak ucu bulundu.

Balinanın 130 yıl kadar önce vurulduğu anlaşıldı. Bilim adamlarına göre öldürülen balina, büyük olasılıkla dünyanın en yaşlı memelisiydi.

GÜNÜMÜZDEN 130 yıl kadar önce, kuzeyin soğuk sularında ünlü yazar Herman Melville’in "Mobydick" romanını anımsatan bir av yaşandı. Bir Grönland balinası (bowhead) aldığı mızrak yaralarına rağmen avcılardan kurtuldu ve yıllarca yaşamayı başardı. Aynı avın bir benzeri geçen ay Alaska’da yaşandı ve bu kez avcıların elinden kaçamadı. Bilim adamlarına göre öldürülen balina büyük olasılıkla dünyanın en yaşlı memelisiydi. Avlandıktan sonra balinanın boyun kısmında 13 cm uzunluğunda bir antika mızrak ucu bulundu. Biyologlar, mızrağın 130 yıl önce New England’da bir fabrikada üretildiğini belirttiler. Antika mızrak, "bowhead" balinalarının en uzun yaşayan canlılar olduğu tezinin kanıtlanmasını sağlayacak. Massachusetts’teki New Bedford Balina Müzesi yöneticilerinden John Bockstoce, "Bu konuda bugüne kadar bulunan en önemli kanıt" diyor. Çünkü herhangi bir Grönland balinasının yaşını hesaplamak çok zor. Ancak uzmanlar bu balinaların 200 yıla yakın yaşayabileceklerini belirtiyorlar. Omuzdan atılan ağır bir ateşli silahla fırlatılan mızrak, içi patlayıcılarla dolu bir silindirin ucunda ve balinaya saplandıktan saniyeler sonra patlamasını sağlayan zamanlayıcısı var. Silah büyük ihtimalle balinaya saplandıktan sonra patlamış, ancak balina kalın yağ tabakası ve kalın kemiği sayesinde ölmemiş. Avlanmasaydı belki bir 100 yıl daha yaşayacaktı. Bilinen en yaşlı memeliler 110 yaşındaki bir mavi balina ve 114 yaşındaki bir Fin balinası. Kayıtlara geçmiş en yaşlı insan ise geçen yıl 122 yaşında ölen bir Fransız kadın.
False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle