Dünya 13’ün adaleti
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  6
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

13’ün adaleti

13’ün adaleti

Eski Amerikan futbolu yıldızı ve aktör O.J Simpson’ın, şüpheli biçimde aklandığı cinayet davasından yıllar sonra adam kaçırma ve soygundan ağır hapis cezasına mahkum edilmesi, ABD’de "Adalet geç de olsa yerini buldu" yorumlarına neden oldu.

13 yıl önce beraat eden Simpson, mahkemenin 13’üncü gününde yapılan 13 saatlik jüri toplantısının ardından, son 13 yılda kendisine yöneltilen 13’üncü suçlama nedeniyle mahkum edildi.

Amerikan futbolunun gelmiş geçmiş en büyük yıldızlarından olan O. J. Simpson, eski eşi Nicole Brown ve sevgilisi Ron Goldman’ı 12 Haziran 1994’te defalarca bıçaklayarak öldürmek suçundan yargılandığı "Asrın Davası"nda, 3 Ekim 1995 günü beraat etmişti. Pembe dizi gibi izlenen davada, cinayeti işlediğine dair önemli deliller bulunmasına karşın, milyonlarca dolara oluşturduğu bir avukat ordusunun başarısı ve savcılık ile polis yetkililerinin ciddi hataları sayesinde aklanan Simpson, o günden beri ABD’nin en sevilmeyen ünlülerinden biri oldu.

Simpson, şüpheli beraat kararının 13. yıldönümünde bir başka eylemi yüzünden adaletle yüzleşti ve bu kez ağır hapis cezasına mahkum oldu. 13 Eylül 2007’de bir grup silahlı arkadaşı ile Las Vegas’taki Palace Station Otel-Casino’nun 1203 numaralı odasına baskın düzenleyen ve kendisine ait olduğunu iddia ettiği bazı spor malzemelerini gasp eden Simpson, 12 suçtan hüküm giydi. Jüri, bu kararı, mahkemenin 13’üncü gününde yapılan 13 saatlik toplantının ardından verdi. En az 5 yıla çarptırılacak olan Simpson’ın ömür boyu hapsi cezası alması da olası.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle