GeriDünya 13’lük blogcu ön sıraları kaptı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

13’lük blogcu ön sıraları kaptı

13’lük blogcu ön sıraları kaptı
refid:13318467 ilişkili resim dosyası

Moda blogcuları, defilelerde Vogue, W, Harper’s Bazaar gibi moda dergilerinin eleştirmenleriyle ön koltuklarda oturmaya başladı, tasarımcıların danışmanları oldu. 13 yaşındaki Tavi Gevinson da defilelerin baş konukları arasında yer alıyor.

MODA sektörü blogcularla dergi editörleri arasındaki büyük kavgayı konuşuyor. Dünyanın çoğu ülkesinde yayınlanan, en güzel aktrislerin kapaklarını süslediği Vogue, W, Glamour ve Harper’s Bazaar gibi dergilerin editörleri kısa ve kolay yoldan ünlenen blog yazarlarının kendilerinden daha çok okunmasına öfkeli. 13 yaşındaki Tavi Gevinson, Style Rookie isimli blogda moda eleştirmenliği yaparak dünya çapında ünlendi. Geçen sene moda yazıları yazmaya başlayan genç kız kısa zamanda o kadar popülerleşti ki, dergilerin kapaklarını süsledi, modacıların övgüsünü topladı. Rodarte markasının tasarımcıları Kate and Laura Mulleavy, blogcu için “zeki ve hevesli” derken Elle Dergisi’nin editörlerinden Anne Slowey “minik” rakibinin yorumları için “aldatıcı” diyerek tepki gösterdi.
Garance Doré and Scott Schuma isimli iki fotoğrafçı çift de stil sahibi kişilerin fotoğraflarını çekip altına yorum köşesi açarak kısa zamanda internet yıldızı oldu. Şimdi ünlü tasarımcılar çiftten tavsiye alıyor, onlarla çalışıyor.
Youtube’da iyi makyaj yapmanın sırlarına verdiği video ile internet fenomeni olan Lauren Luke ise ünlü moda markalarının mağazalarında makyaj standandı açıyor.

Dergi-blog savaşını kim kazanacak

* Dergi okumak demode oldu. Herkes şimdi internet dünyasında.
* Dergilerin çoğunun aylık olduğu düşünülürse editörlerin yorumlarından çok geç haberdar olunuyor. Blogcular ise daha mankenler podyumdan inmeden internete girerek markayla ilgili yorumları paylaşıyorlar.
* Vogue, W, Glamour Bazaar gibi büyük dergiler kriz nedeniyle masrafları azaltıp çalışanlarını çıkarınca bu durum yazılara da yansıdı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle