Ana Sayfa
Son dakika :
Haber
Yaşam
İlanlar
İnteraktif
Arşiv
04 Ekim 2015 Pazar 12:13

 ADnet  
Reklam için
Hürriyet Anasayfa > Tüm Dünya Haberleri
Önceki Haber     Sonraki Haber

AB'nin bu kararı ağrımıza gidecek

15 Haziran 2009
40 yıla aşkın bir süredir AB kapısında bekletilen Türkiye vize muafiyeti için hukuk savaşı verirken, AB bugün, üye bile olmayan 3 Balkan ülkesine vize muafiyeti uygulamayı konuşuyor. AB, bu konuda Türkiye'nin sorumluluklarını yerine getirmediğini savunuyor.

Hiç olmazsa, AB ülkelerinde iş yapan işadamları, TIR şoförleri, öğrenciler gibi gruplara vize muafiyeti isteyen 40 yıllık AB adayı Türkiye, karmaşık engellerle boğuşurken, Türkiye gibi AB adyı olan Hırvatistana vize muafiyeti uygulanıyor. Şimdi ise AB adayı bile olmayan 3 Balkan ülkesine vize muafiyeti görüşülüyor.

TC pasaportu taşıyanlar ise hala vize alabilmek için konsolosluklar önünde kuyruklarda bekletiliyor. Bir vize için ise evin tapusu, banka hesabı, her evrak isteniyor, gelmişi geçmişi, sülalesi soruluyor. Buna rağmen gittiği AB ülkesinde de hala üçüncü dünya ülkesi vatandaşı gibi muamele görebiliyor.

İŞTE ÜÇ BALKAN ÜLKESİ

AB dışişleri bakanlarını buluşturan Genel İşler ve Dış İlişkiler Konseyi, Batı Balkan ülkelerine vize muafiyeti getirilmesini tartışıyor.

Bölgede AB üyesi olmayan ülkelerden Hırvatistan'a yıllardır vize uygulamayan AB'nin gelecek yıldan itibaren, aday ülke statüsündeki Makedonya ile potansiyel aday ülkeler Karadağ ve Sırbistan'a da vize muafiyetini tanıması bekleniyor.

ROMANYA VE BULGARİSTAN'A 7 YIL ÖNCE VİZE MUHAFİYETİ VARDI

AB, en yeni üyeleri Bulgaristan ve Romanya'ya da Birliğe katılmalarından 7 yıl önce (2000 yılında) önce vize muafiyeti getirmiş ve Avrupa Parlamentosu, katılım müzakereleri yapan ülke vatandaşlarından vize istenmemesine yönelik tavsiye kararı almıştı.

Türkiye hakkında AB mahkemesi Avrupa Adalet Divanının kararlarını bile uygulamadığına dikkat çekilen AB Komisyonu, Batı Balkanlar için hazırladığı raporda, Schengen vize muafiyeti için Makedonya'nın "tüm kriterleri", Sırbistan ve Karadağ'ın "kriterlerin çoğunu" karşıladığını belirtmişti.

VİZESİZ SEYAHATİN TEKNİK HAZIRLIKLARI

AB Komisyonunun raporunda Arnavutluk ve Bosna-Hersek'in kriterleri yerine getirmede başarısız olduğu kaydedilirken, bağımsızlığını sonradan kazanan Kosova'nın vizesiz seyahat programına dahil edilmemesinin "kuşatılmış bölge" görüntüsüne neden olacağı uyarısı yapılmıştı.

Lüksemburg'da toplanan AB dışişleri bakanlarının kriterleri karşılayan Balkan ülkeleriyle vizesiz seyahatin 2010'dan itibaren başlatılabilmesine yönelik olarak mevzuatını değiştirmesi ve teknik hazırlıklarını yapması için AB Komisyonuna yetki vermesi bekleniyor.

  Yorum Sayısı 3 / 10     Yorumlarınızı yazmak için tıklayın >>
Bu haberin diğer yorumları
Yazar Çizerim 24/07/2009 - 16:59
Hala AB ye gireceğimize inanan saftirikler varmı acaba? AB yarın bizi almaya kalksa buna önce iş dünyası karşı çıkar. nedenmi:
1- Sigortasız işçi çalıştıramazlar,
2- Çalışma saatleri haftada 36 ila 40 saat arasında olur,
3- Grev yasal hak olur,
4- Vergi kaçıramazlar
5- Rüşvet veremezler
Çok İyi %19 İyi %20 Normal %21 Kötü %18 Beğenmedim %19
Nihat Mu 23/07/2009 - 21:01
Hristiyan ağırlıklı nüfusun bulunduğu ülkeler karşılamış gereklilikleri, müslüman nüfusun yoğun olduğu ülkeler karşılayamamış !!! Başka söze ne gerek!
Çok İyi %19 İyi %19 Normal %19 Kötü %20 Beğenmedim %20
Mardin Gençfb 22/07/2009 - 9:47
AB'nin kendi enerji kaynağı, madeni ve tarım yapalilecek arazisi çok az. Hammaddelerini bizi ve diğer gafil milletleri kandırıp sağlıyorlar. Azıcık kendimize saygı gösterip, bir kez rest çekelim, bakın bize yalvarmıyorlar mı? Güçlenebilecek olan biziz. Biz olmazsak onlar yok olur.
Çok İyi %20 İyi %20 Normal %19 Kötü %19 Beğenmedim %19
Bu haberin diğer yorumcuları
Mardin Gençfb
cafer bagci
sabahaddin kürtül
MUSTAFA KARATAŞ
Ali BARIŞ
yilmaz kama
YORUM ANALİZ
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Hürriyet veya hurriyet.com.tr sorumlu tutulamaz.
  Yorum Sayısı 3 / 10     Yorumlarınızı yazmak için tıklayın >>
Bu haberin diğer yorumları
Diğer Haberler
          Vuslat Doğan      Tüm Haberler
  Hürriyet Kurumsal Hürriyet USA Hürriyet Avrupa Hürriyet Emlak Yenibiris.com Anneyiz.biz Hürriyet Oto İddaa Avrupa Birliği DYH