Ana Sayfa
Son dakika :
Haber
Yaşam
İlanlar
İnteraktif
Arşiv
10 Ekim 2015 Cumartesi 09:59

 ADnet  
Reklam için
» Avrupa Yunanistan seçimlerinden memnun
» İran'la nükleer görüşmeler yeniden başladı
» Mısır: Askerler yasama yetkisini de aldı
» Fransa'da zafer Sosyalistlerin
» İsrail-Mısır sınırında ölümcül saldırı
» Dünyanın üzerindeki 'obezite yükü'
» Başbakan halkı hiçe saydı
» DNA testi müebbetten kurtardı
» Suriye'de kritik gelişme
» Gizli görevden döndü
Euractiv
Tüm Dünya Haberlerini Okumak İçin
Önceki Haber     Sonraki Haber

Türk turiste vize kalktı mı

 
Türk turiste vize kalktı mı
Almanya’da Berlin İdari Mahkemesi, nakliye şoförleri gibi yalnız aktif hizmet sunanların değil ’pasif hizmet’ alacakların da vizesiz seyahat edebileceğine karar verdi. Kararın Türk turistlere de vize muafiyeti getirdiği öne sürülüyor.

Berlİn İdari Mahkemesi’nin 25 Şubat 2009 tarihli hükmünde, Avrupa Adalet Divanı’nın (ABAD) Türk vatandaşlarının vizesiz seyahat etmeleriyle ilgili kararının "pasif hizmet" almak isteyen Türk vatandaşları için de geçerli olacağı bildirildi. Alman mahkemesinin "pasif hizmet" alanını tanımlamaması nedeniyle, Türk turistlerin Almanya’ya vizesiz seyahat edip edemeyecekleri konusunda herhangi resmi hüküm yok. Sol Parti Federal meclis milletvekili Sevim Dağdelen ise, mahkemenin kararı doğrultusunda turist olarak seyahat etmek istediklerini kanıtlayanların vizeden muaf olmaları gerektiğini söyledi.

Alman Federal İçişleri Bakanlığı, ABAD’ın Türk vatandaşlarının vizesiz seyahat etmeleriyle ilgili kararının yalnız "aktif hizmet" sunacak Türk nakliye şirketlerinde çalışan TIR şoförleriyle ilgili olduğunu ve başka hangi alanların bunun kapsamına gireceğini titiz bir şekilde incelediklerini açıklamıştı.

Regensburg İdare Mahkeme yargıcı Dr. Cornelia Mielitz da İçişleri Bakanı Peter Altmaier’in "Seyahat amaçlı gelen vize almak zorunda" açıklamasının tersine Türk turistlerden vize istenemeyeceğini belirtti. Mielitz, aile birleşiminde istenen Almanca şartının da geçerli olmayacağını vurguladı. Alman yargıç, Alman temsilciliklerin Türklerden turist vizesi istemesi durumunda yasaları ihlal edecekleri uyarısında bulundu ve vize talep eden dış temsilciliklerin Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki I ZPAss EWG-TR anlaşmasının 41’inci maddesine aykırı hareket etmiş olacaklarını vurguladı.

’Vizesiz seyahat reddedilirse dava açılsın’

Avukat Memet Kılıç: Berlin İdare Mahkemesi, hizmetin pasif dolaşımının (hizmetten yararlanma özgürlüğü) vizeden muaf olduğunu onaylıyor. Bu durum, aslında 2000 yılından bu yana Avrupa Adalet Divanı kararıyla sabittir. Sadece Almanya’nın ve Türkiye’nin bu kararları doğru yorumlamak istememeleri veya yorumlayamamaları nedeniyle vatandaşlar bugüne kadar mağdur olmuşlardır. Vatandaşlarımız şimdi, turist vizesi almadan Almanya’ya turistik amaçla geleceklerini, Alman konsolosluklarına onaylatsınlar. Bu talep reddedilirse, dava açsınlar.

Bizim görüşümüze göre, Türk vatandaşlarına uygulanan vize zorunluluğu tamamen hukuksuz olmakla birlikte, bu mahkeme kararı ışığında, haklarını tehlikeye atmamak için Almanya’ya ziyaret amaçlarının akraba ziyareti değil, turistik olması önem kazanmaktadır.
Mind ile haber kaçırmaya son!
HEMEN YÜKLE
Tıkla haberler cebine gelsin!
  Yorum Sayısı 3 / 5     Yorumlarınızı yazmak için tıklayın >>
Bu haberin diğer yorumları
Beyaz Marti 28/03/2009 - 3:18
Madem turklerin bugune kadar boyle bir hakki vardi ve almanya hukumetinin hatasi sonucu bugune kadar turkler vize almak zorunda kaldi... Simdi bundan once almanyadan vize alan turkler tazminat davasi acabilme hakkina sahip olmali ! Ve bugune kadar odedikleri vize paralarini faiziyle geri istemeliler
Çok İyi %45 İyi %11 Normal %13 Kötü %14 Beğenmedim %15
Atakan Yıldız 28/03/2009 - 3:21
avrupada en son gezmek isteyeceğim yer almanya olur heralde.
Çok İyi %41 İyi %12 Normal %12 Kötü %12 Beğenmedim %20
Nermin Irmak 28/03/2009 - 2:30
Almanlarin bu kadar korkmasina gerek yok !!
En azindan Türk halkinin % 47 si , Türkiye'deki yasam sartlarindan,ekonomik durumundan, saglik,egitim,güvenlik gibi temel hak ve hizmetlerinden memnun ki AKP ye oy veriyor.
Almanya'ya gitmezsiniz degil mi % 47 :))))))
Çok İyi %64 İyi %4 Normal %4 Kötü %8 Beğenmedim %17
Bu haberin diğer yorumcuları
mehmet keles
Mete Toprak
GÜNÜN EN AKTİF YORUMCULARI
HAFTANIN EN AKTİF YORUMCULARI
EN İYİ YORUMCULAR
YORUM ANALİZ
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Hürriyet veya hurriyet.com.tr sorumlu tutulamaz.
  Yorum Sayısı 3 / 5     Yorumlarınızı yazmak için tıklayın >>
Bu haberin diğer yorumları
Diğer Haberler
          Vuslat Doğan      Tüm Haberler
  Hürriyet Kurumsal Hürriyet USA Hürriyet Avrupa Hürriyet Emlak Yenibiris.com Anneyiz.biz Hürriyet Oto İddaa Avrupa Birliği DYH