GeriDünya 11 yıllık PKK yalanı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

11 yıllık PKK yalanı

Kapatılan Özgür Gündem Gazetesi’nde çalışırken, 7 Ağustos 1993’te gittiği haberden bir daha dönmeyen ve bugüne kadar izine rastlanamayan gazeteci Aysel Malkaç, Almanya’da ortaya çıktı. Uğruna açlık grevi bile yapılan Malkaç, ‘Dünyada gözaltında kaybedilen ilk kadın gazeteci’ diye tanımlanıyordu.

ÜLKEDE Özgür Gündem Gazetesi, dünkü sayısında, Oral Çalışlar, Nasname.com ve Zaman Gazetesi’nin geçtiğimiz günlerde sayfalarına taşıdığı bir gerçeği okurlarına duyurdu. Gazete, ‘Gözaltında kaybedildiği sanılan gazeteci Aysel Malkaç’ın yaşadığı ortaya çıktı’ diye yazdı. Kapatılan Özgür Gündem Gazetesi’nde çalışırken, 7 Ağustos 1993’te gittiği haberden bir daha dönmeyen ve bugüne kadar izine rastlanmayan Aysel Malkaç’ın Avrupa’da olduğu belirlendi.

SİYASİ MÜLTECİYMİŞ

Malkaç, kayıp gazeteci olarak biliniyor ve ‘dünyada gözaltında kaybedilen ilk kadın gazeteci’ olarak tanımlanıyordu. Aysel Malkaç’ın Almanya’da yaşadığı ortaya çıktı. Malkaç’ın Yunanistan’a gittiği, bir süre burada yaşadıktan sonra evlenerek, siyasi mülteci olarak Almanya’ya yerleştiği öğrenildi. İkinci evliliğini yaptığı belirlenen Malkaç’ın Alman iç istihbarat örgütü tarafından sıkı bir şekilde korunduğu da öne sürüldü.

AÇLIK GREVİ YAPMIŞLARDI

Malkaç için Özgür Gündem gazetesi yönetimi İstanbul Emniyet Müdürlüğü, İstanbul Valiliği ve İstanbul Başsavcılığı başta olmak üzere ilgili bakanlıklara ve Başbakanlığa başvurmuştu. Gazete yönetimi bir sonuç alamamış ve çeşitli sivil toplum örgütleri ile gazete çalışanları İHD İstanbul şubesinde bir ay süren dönüşümlü açlık grevi yapmıştı. Ancak Aysel Malkaç’la ilgili bir bilgiye ulaşılamamıştı. Avcılar Firuzköy Mezarlığı’nda çarşaf içinde getirilen bir cesedin gömüldüğü ile ilgili gazeteye yapılan ihbar ise asılsız çıkmıştı. En son Susurluk kazası sonrası gözaltına alınan itirafçı Murat İpek’in iddianamesinde Malkaç’ın kaçırılmasıyla ilgili bilgiler yer almıştı. Bu ifadelere göre, Aysel Malkaç kaçırılarak öldürülmüş ve cesedi Sapanca’daki atış poligonuna gömülmüştü, ancak bunların da gerçekliği tespit edilememişti.

İHD’NİN BASIN ŞEHİDİ

Malkaç’ın polis tarafından kaçırıldığı ve kaybedildiği öne sürülerek, 7 Ağustos ölüm günü kabul ediliyor ve her yıl anma günü düzenleniyordu. Malkaç, İnsan Hakları Derneği’nin ‘Basın Şehitleri’ listesinin başında yer alıyordu. İnsan Hakları Derneği tarafından geçtiğimiz günlerde Kayıplar Haftası nedeniyle Diyarbakır’da yapılan basın açıklamasında Aysel Malkaç’ın ‘dünyada gözaltında kaybedilen ilk kadın gazeteci’ olduğu öne sürülmüştü. Malkaç, Çağdaş Gazeteciler Derneği’nin de (ÇGD) ‘kayıp gazeteciler’ listesinde yer alıyordu.

İki de evlilik yapmış

Aysel Malkaç, 1971 Tunceli doğumlu. Kapatılan PKK yanlısı Özgür Gündem Gazetesi’nde çalışırken, gazetenin Kumkapı’daki merkezinden 7 Ağustos 1993 tarihinde habere gidiyorum diye ayrıldığı ve sivil polislerce kaçırılıp kaybedildiği öne sürülmüştü. Almanya’da yaşadığı belirlenen Malkaç, iki kez evlilik yapmış.

1. sayfadan duyurdular

Ülkede Özgür Gündem Gazetesi, Aysel Malkaç’ın yaşadığını ve 11 yıldır Almanya’da evli olduğunu, dün birinci sayfasında logosunun yanındaki haberle duyurdu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle