GeriDünya 11 Eylül’den 1 ay önce ihbar gelmiş
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

11 Eylül’den 1 ay önce ihbar gelmiş

ABD Yönetimi 11 Eylül’ün kesinlikle engellenmesinin mümkün olamayacağını savunurken, Başkan George Bush’a saldırıdan yaklaşık bir ay önce 6 Ağustos 2001’de Teksas’taki çiftliğinde ‘Usame bin Ladin ABD’de saldırı düzenlemeye kararlı. Uçak kaçırma hazırlığıyla ilgili şüpheler var’ diye istihbarat raporu sunulduğu ortaya çıktı.

Ancak Ulusal Güvenlik Danışmanı Condoleezza Rice, yeminli olarak 11 Eylül’ü araştıran komisyona verdiği ifadede raporun, ‘ABD’de saldırı düzenleneceğine dair uyarı içermediğini’ iddia etti. Raporun El Kaide’nin geçmişiyle ilgili bir belge olduğunu, yeni tehdit içermediğini savunan Rice, ‘Teröristlerin uçakları füze olarak kullanabileceğine dair olasılığı artırmamıştı’ dedi.

Sorgulamada söz alan komisyonun Demokrat üyesi Bob Kerrey ise aynı ‘Başkanlık Günlük Brifingi’nden alıntı yaparak ‘uçak kaçırmayla bağlantılı ABD’de şüpheli hareketler’ bölümünü okuyarak, brifingde bu tehlikenin gündeme geldiğini savundu.

ABD Yönetimi, saldırı uyarılarını görmezden geldiği suçlamaları karşısında bu çok gizli başkanlık brifingini açıklama kararını aldı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle