GeriDünya 100 milyon dolarlık şov
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

100 milyon dolarlık şov

ABD Başkanı George W.Bush, Cenova'daki zenginler zirvesinde savunma kalkanına onay almak için bastıracak. Bush, dosyasındaki en önemli gündem maddesini zirve masasına taşımadan önce bir Yıldız Savaşları şovu yaptı. 100 milyon dolarlık kalkan denemesinde, bir Minuteman 2 balistik füzesi başka bir füzeyle başarılı bir şekilde imha edildi.

ABD Başkanı George W. Bush'un füze savunma sistemine vize almak için bastıracağı Cenova'daki G-8 zirvesine beş gün kala Pasifik üzerinde yapılan füze denemesi başarıyla sonuçlandı.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) yapay nükleer başlık taşıyan bir Minuteman 2 füzesini, Kwalejin takımadalarından fırlatılan bir füzeyle tam isabetle vurarak imha ettiklerini açıkladı.

Pentagon, 100 milyon dolara mal olan test için savaş başlığı boş bir ‘‘Minuteman 2’’ kıtalararası balistik füzeyi California Eyaleti'ndeki Vandenberg Hava Üssü'nden fırlattı. Müdahale eden füze ise 4800 mil uzaklıktaki Kwalejin Takımadaları'ndan atıldı.

Müdahale eden ikinci füze ilkinden 21 dakika 34 saniye sonra havaya fırlatıldı. Nükleer savaş başlığı yeryüzünden 144 mil yükseklikte ve atmosfer dışında vuruldu.

Müdahaleci füze patlayıcı bir madde taşımıyor. Sistem, çarpışmanın yarattığı korkunç etki temelinde işliyor. Müdahale eden füzenin, kızılötesi güdüm, denetim ve iletişim sistemleri bulunuyor.

Bundan önce yapılan benzer üç denemeden ikisi başarısız, biri de kısmen başarılı olmuştu.

İki füzenin havada karşılaşması Pentagon'da gazetecilerce izlendi. Pentagon yetkilileri, denemenin başarısından memnunluk duyduklarını ifade ettiler. Tek problem ise Greenpeace'in öncülüğündeki çevreci grupların protestosu yüzünden fırlatışta kısa bir gecikme yaşanması oldu.

Yıldız Savaşları projesinin kusursuz hale getirilmesi için daha uzun zaman deneyler yapılması gerekecek. Başkan Bush, füze savunma sistemi araştırma ve denemeleri amacıyla gelecek yıl için Kongre'den 8.3 milyar dolar talep etti.

KARŞI ÇIKIYORLAR

Başkan Bush, füze savunma sistemi denemesinin başarılı olmasıyla, 5 gün sonra başlayacak G-8 zirvesine ‘‘Yıldız Savaşları’’ sistemini kurmakta kararlı olduğu mesajını göndermiş oldu. Avrupa, sisteme ‘‘soğuk savaş geri gelir’’ diyerek karşı çıkarken, Rusya, 1972'de imzalanan ABM (Anti Balistik Füze) anlaşmasının ihlali olacağını ifade ediyor.

ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell, Rusya ile, nükleer silahlar üzerinde yeni bir uzlaşma yolu arayacaklarını bildirdi. Powell, resmi bir antlaşma olmasa bile iki ülkenin yazılı bir ‘‘anlayış’’ ya da ortak bildiri yayınlamaları gerektiğini söyledi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle