GeriDünya 100 bin kredi kartı geri çağrıldı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

100 bin kredi kartı geri çağrıldı

100 bin kredi kartı geri çağrıldı
refid:12978098 ilişkili resim dosyası

Kredi kartı piyasasının iki önemli kuruluşu Mastercard ve Visa’ya ait verilerin İspanya’da sızmış olma ihtimali, Alman bankalarını hareketlendirdi. Alman bankaları dolandırıcılığın önüne geçebilmek için 100 bin kartı değiştirme kararı aldı.

Avrupa'nın diğer ülkeleri ile Türkiye'deki Mastercard ve Visa kullanıcılarının bu dolandırıcılıktan etkilenip etkilenmediği henüz bilinmiyor.

Alman bankası Volks- und Raiffeisenbanken 60 bin kredi kartını değiştirme kararı aldı.  Karstadt-Quelle Bankası da ekim ayında 15 bin kredi kartını dolaşımdan çekme kararı almıştı.

Uzmanlar şu anda sadece Mastercard ve Visa kartlarının verilerinin çalınmış olabileceğini düşünüyor.

Barclays binlerce kredi kartını değiştireceğini duyurmuş, Lufthansa da ödeme yapılabilen binlerce "Miles and More" kartını yenileyeceğini açıklamıştı.

Deutsche Bank yönetimi de “alışılagelenden daha fazla kredi kartı yenilediklerini” belirtmişti.

DOLANDIRICILIK KAYGISI

Kredi kartı operasyonuna son olarak Alman bankacılığının önde gelen kurumlarından BVR Bankalar Birliği de katıldı. BVR, şimdiye kadar toplam 2 milyon 400 bin kredi kartı dağıttı.

“Financial Times Deutschland” gazetesinde konuyla ilgili yer alan haberde, BVR'nin 60 bin kredi kartını dolaşımdan çekme kararı aldığı belirtildi.

Böylece Almanya'da son haftalarda dolandırıcılık kaygısıyla piyasadan geri çekilmesi kararlaştırılan kredi kartı sayısı 100 bini aşmış oldu. 

Alman Bankalararası Kredi Kuruluşu (STA) sözcüsü Steffen Steudel, kredi kartı firmaları Mastercard ve Visa'nın riskli kredi kartlarının listesini bankalara dağıttığını söyledi.

Steudel, “riskin Alman bankalarının tamamını kapsadığını” kaydetti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle