GeriDünya 1 milyar 300 milyon insan 1 dolardan da az kazanıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

1 milyar 300 milyon insan 1 dolardan da az kazanıyor

‘AŞIRI Yoksulluğa Son’’ günü nedeniyle BM Kalkınma Programı'nın düzenlediği bir panelde dünyada en az 1 milyar 300 milyon insanın günlük gelirinin 1 doların (yaklaşık 180 bin TL) yani yoksulluk sınırının çok altında olduğu bildirildi. Ayrıca, yoksulluğun baş sorumlusu da açıklandı : rüşvet ve yolsuzluk!

Panele katılan ünlüler, Hürriyet muhabirinin ‘Aşırı yoksulların büyük kısmı Afrika ve Güney Asya ülkelerinde dikta rejimleri altında yaşıyor. Yakın geçmişte Marcos’tan Mobutu'ya, hazineyi soyan, astronomik rüşvetler alan liderler mi neden oluyor bunca yoksulluğa?' şeklindeki sualine benzer cevaplar verdiler :

* Nadine Gordimer (Nobel ödüllü G.Afrikalı yazar) : ‘Liderlerin rüşvet ve soygunculuğu yaygın bir kanser. Bu insanların refaha kavuşmasını önlediği gibi, rüşvet vermek istemeyen büyük sermayenin kalkınmaktaki ülkelere yatırım yapmasını da engelliyor.’

* Danny Glover (Cehennem Silahı filminde başrolleri Mel Gibson'la paylaşan ünlü aktör) ve politik eylemci Dick Gregory : ‘Mobutu ve benzerleri halklarını baskı altında tutup, eğitimlerini kısıtlayıp güçlenmelerini önlüyor. Zayıf toplumda istedikleri gibi at koşturup ülkelerini soyuyorlar. Dışarda bazı güçlerden de yardım görüyorlar. Örneğin, CIA hırsızlığını çok iyi bildiği halde Mobutu’yu 30 yıl destekledi. Bu bir anlamda sömürgeciliğin yeniden doğması demek.'

ZENGİNLER İLGİSİZ

BM Kalkınma Programı Direktörü James Speth, yoksulluğun en alt sınırında yaşayan 1 milyar 300 milyon kişiden 100 milyonunun zengin ülkelerde yaşadığını kaydetti. Speth, ayrıca, aşırı yoksullukla mücadele için gelişmiş ülkelerin savunma bütçelerinden küçücük bir pay istediklerini ancak taleplerine olumlu bir cevap alamadıklarını kaydetti.

En geri kalmış Sierra Leone

BM Kalkınma Programı'nın 1997 yılı İnsani Kalkınma Raporu'nda 175 ülke ‘İnsani Kalkınma İndeksi’ne göre sıralanıyor. Ortamala ömür, bilgiye ulaşma şansı ve hayat standardını dikkate alan bu indekse göre, Türkiye 74'ncü sırada. İnsani açıdan dünyanın en ileri ve en geri ülkeleri şunlar :

1. Kanada

2. Fransa

3. Norveç

4. ABD

5. İzlanda

6. Hollanda

7. Japonya

8. Finlandiya

9. İsveç

10. Yeni Zelanda

166. Mozambik

167. Gine

168. Eritre

169. Burundi

170. Etiyopya

171. Mali

172. Burkina Faso

173. Nijer

174. Rwanda

175. Sierra Leone


Yorumları Göster
Yorumları Gizle