Dünya 1 dolara New York'a başkanlık yapacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

1 dolara New York'a başkanlık yapacak

İkiz kulelere yapılan uçaklı saldırının ardından yaralarını sarmaya devam eden New York kenti belediye başkanlığını medya kralı Michael Bloomberg kazandı. 195 bin dolarlık belediye başkanlığı maaşını almayacak olan Bloomberg, daha önce seçildiği takdirde sembolik olarak 1 dolara çalışacağını açıklamıştı.

New York'un zor günlerinde büyük fedakarlıkla çalışan sevilen Belediye Başkanı Rudolph Giuliani tarafından desteklenmesine ve kampanya için 55 milyon dolar gibi rekor bir harcama yapmasına karşın Bloomberg, rakibi Demokrat Mark Green'i çok az bir farkla geçebildi.

Kampanyada 12 milyon dolar harcayan ve 1.3 milyon seçmenin katıldığı seçimi, 40 bin oy farkla kaybeden Demokrat aday Mark Green ise, Manhattan'daki büyük bir otelde taraftarlarına hitaben, ‘‘Biz iyiydik, ama Michael Bloomberg bizden daha iyiydi ve biz onları kutlamak zorundayız’’ dedi.

Bloomberg'in 711 bin, Green'in 670 bin oy aldığı açıklandı. Bloomberg, 1 Ocak 2002 tarihinde Rudolph Giuliani'nin koltuğuna oturacak. Görev süresi dolan ve yasaların bir daha seçilme şansı tanımadığı Cumhuriyetçi Giuliani, son anda Liberal Demokrat Parti'den ayrılarak kendi partisine geçen Bloomberg'e destek vermişti. Medya kralı Bloomberg'in, ‘‘Çok başarılı bir işadamıyım, ama politikacı değilim’’ şeklindeki gerçekçi sözleriyle New York halkının tercihi olduğu kaydediliyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle