GeriDünya 1 Cent’i geri almak için 70 Cent masraf!
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  4
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

1 Cent’i geri almak için 70 Cent masraf!

1 Cent’i geri almak için 70 Cent masraf!

Alman mahkemesi, Türk vatandaşı Fedaker Apay’a 273.01 Cent mahkeme masrafı gönderdi. Apay, 1 Cent’i ciddiye almadı. 273 euroyu havale etti. 1 Cent için icra uyarısıyla şok oldu.

FEDAKER Apay Ordu’da doğdu. 11 yaşında aile birleşimi yoluyla Almanya’ya geldi. Almanya’da okula gitti. 48 yıldır Almanya’da yaşıyor. Beş çocuğu var. Çocukların hepsi Almanya doğumlu. Almanya’da okula gittiler. Almanya’ya uyum sağladıklarını düşünüyorlardı ama mahkemeden gelen bir mektup, bu düşüncelerinin doğru olmadığını onlara gösterdi! 

Çocuklarının annesinden ayrı yaşayan Fedaker Apay, vekaletle ilgili bir davayı geri çekti. Landau Aile Mahkemesi bunun üzerine Apay’a 273.01 euro mahkeme masrafı gönderdi. Apay, bankaya gidip mahkemenin hesabına 273 euro havale etti. 1 Cent’i, lafı mı olur diye hiç hesaba katmadı. Havaleyi 8 Aralık’ta gönderdi. Ertesi hafta mahkemeden öyle bir yazı geldi ki. Yazıyı okuyan Apay, “Gözlerime inanamadım” dedi.

ÖDEYİN YOKSA...
Mahkeme masrafının ödendiği Bamberg Eyalet Adliyesi, Apay’a havalenin geldiği aynı gün sert bir uyarı yazısı gönderdi. Adliye “1 Cent açığı bir hafta içinde ödeyin, yoksa cebri icra yoluyla tahsil edilecektir. Bu size çok daha pahalıya mal olur” dedi. Adliyenin büyük harflerle Almanca MAHNUNG (Uyarı) yazan 13 Aralık tarihli yazısında şöyle deniliyor:
“Çok değerli Sayın Apay, Bamberg Eyalet Adliyesi’ne ödemeniz gereken açık kalmış bir mahkeme borcunuz var. 0.1 Cent bakiyeyi lütfen bir hafta içinde Eyalet Adliye Veznesine ödeyin. Ödeme tarihine lütfen mutlaka uyun. Aksi takdirde size başka masraflara yol açacak, zorunlu tahsil (cebri icra) yoluna gidilecektir. “

“ÖDEMEM” DİYOR
Ancak bu parayı ödemeyeceğini belirten Fedaker Apay, “Şimdi ben bu uyarıya güleyim mi, ağlayım mı, anlayamadım. Mahkemenin bana gönderdiği uyarı mektubu zarfının üzerinde 70 Cent’lik pul yapıştırılmış. Mahkeme benden 1 Cent almak için 70 Cent’lik mektup gönderiyor. Ben bankaya gidip, 1 Cent havale edeceğim desem, bana banka güler. Banka her havaleden 35 Cent kesiyor. Ben 1 Cent’i ödememeye karar verdim. İcra memuru göndersinler. Bekleyeceğim” dedi.

1 Cent’i geri almak için 70 Cent masraf


Yorumları Göster
Yorumları Gizle