Dünya ve Avrupa Kupası maçı yayınına şifre koymak yasak

Hürriyet Haber
19.02.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

Avrupa Adalet Divanı, Avrupa Birliği üyesi ülkelerin Dünya Kupası ve Avrupa Kupası maçlarını ücretsiz kanallardan yayınlanmaya devam edeceği kararına vardı.

Dünya Kupası ve Avrupa Şampiyonası maçlarının yayın haklarını ihaleyle en yüksek ücreti ödeyen kanallara satmak isteyen FIFA ve UEFA’ya Adalet Divanı karşı çıktı. Adalet Divanı, Dünya ve Avrupa Kupaları’nın başlı başına organizasyonlar olduklarına ve bir kısmının keyfi bir şekilde bölünüp satılamayacağına hükmetti. FIFA ve UEFA’nın iki ay içinde, karara şeklen itiraz etme hakları bulunuyor.
AB ülkeleri, belli spor organizasyonlarını sosyal ve kültürel açıdan önemli ilan ederek, organizatörleri yayın haklarını açık yayın yapan kanallara satmaya zorlayabiliyor. Bu durum, futbol şampiyonalarının yanı sıra, yaz ve kış olimpiyatları, büyük bisiklet, otomobil ve tenis turnuvaları için de geçerli. FIFA ve UEFA final ve açılış maçları gibi önemli kabul edilen karşılaşmaların bedava kanallar üzerinden yayınlanmasına karşı çıkmıyordu. Ancak çoğu diğer karşılaşma için müzakere yapabilmeyi istiyordu.
Mahkemeyse, hangi maçın hangi ulus için önemli olduğunun tahmin edilemeyeceğini, dolayısıyla AB ülkelerinin turnuvalara bir bütün olarak özel statü vermeke haklı olduğuna karar verdi. AB Komisyon Sözcüsü Jonathan Todd, “Bu önemli spor karşılaşmalarını televizyonda para ödemeden izlemek isteyenler için
iyi haber” yorumunu yaptı.

Yayın geliri 2 milyar dolar

FIFA Güney Afrika’daki Dünya Kupası’nda yayın hakları satışından en az 2 milyar dolar gelir elde etti. UEFA ise, 2008 Avrupa Şampiyonası’ndan en çok parayı yayın haklarından kazandı.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı