Gündem Haberleri

  Dünya Ünal'ın özgürlüğü için ayakta

  AA
  01.09.2012 - 13:11 | Son Güncelleme:

  Gazeteci Cüneyt Ünal'ın Suriye'de kaçırılmasına uluslararası basın kuruluşlarından ve insan hakları organizasyonlarından tepkiler geldi.

  Uluslararası Basın Kurumu Müdür Yardımcısı (UBK) Anthony Mills, Suriye'deki olaylarda tarafların, Cenevre Sözleşmesi ve diğer insan hakları sözleşmelerini ihlal edici eylemlerde bulunmasından rahatsızlık duyduklarını söyledi.

  AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Gazeteciler de sivildir ve Suriye'deki çatışmalarda meşru bir hedef olarak gösterilemez” diyen Mills, Suriye'de yerel ya da uluslararası alanda çalışan tüm gazetecilerin “büyük tehlike” içinde olduğunu bildirdi.

  Mills, Suriye'de basın mensuplarının edindikleri bilgiyi yaydıkları, düşüncelerini ifade ettikleri, temsil ettikleri değerleri korudukları için hedef gösterilerek öldürüldüğünü, kaçırıldığını ve yaralandığını belirterek, Suriyeli hükümet yetkililerine ellerindeki gazetecileri serbest bırakmaları ve ülkedeki kayıp gazetecileri bulmak için yoğun çaba sarfetmeleri çağrısında bulundu.

  Suriye'de kaçırılan gazeteci Cüneyt Ünal hakkında açıklamalarda bulunan Mills, “Hükümet yanlısı Suriye devlet televizyonunda Cüneyt Ünal'ın halini görünce, sağlığının iyi olup olmadığı konusunda çok endişelendik” dedi.

  Gazeteci Ünal'ın kaçırılması konusunda Esed yönetimine de uyarılarda bulunan Mills, şunları ifade etti:

  “Suriye hükümeti, Cüneyt Ünal'ın güvenliğinden sorumlu olduğunu unutmamalıdır. Ünal'ın acilen serbest bırakılması talebimizi yeniden iletiyoruz.”

  "GAZETECİ SAVAŞLARIN SAVAŞMAYAN TARAFIDIR"
  Avrupa Gazeteciler Birliği (AEJ) Genel Başkan Yardımcısı ve Türkiye temsilcisi, aynı zamanda G-9 Gazeteci Örgütleri Platformu Sözcüsü Doç. Dr. Doğan Tılıç, savaş bölgelerinde görevli gazetecilerin çok zorlu koşullar altında çalıştığına değinerek, “Gazeteci savaşların savaşmayan tarafıdır. Bu algı zarar gördüğünde çatışma alanlarında gazetecilik yapmak da zorlaşır, olanaksızlaşır” dedi.

  Suriye'de kaçırılan gazeteci Cüneyt Ünal'ın durumunu AA muhabirine değerlendiren Tılıç, gazeteciliğin “savaşmayan taraf” olmasının herkes tarafından bilinmesi ve kabul edilmesi halinde çatışma alanlarında hedef olmadan çalışılabileceğini vurguladı.

  “Cüneyt Ünal'ı şişmiş yüzü, morarmış gözleri ve hırpalanmış haliyle, ezberletilmiş bir metni zorlanarak okurken Suriye televizyonunda izleyince, bir yandan yaşadığı için şükrettik bir yandan da gördüğü muamele nedeniyle üzüntü duyduk” diyen Tılıç, Suriye yönetiminin Ünal'ı savaşın tarafı olarak göstermeye çabaladığını ifade etti.

  Cüneyt Ünal'ın yaşadığı ekonomik sıkıntılar nedeniyle zoru seçip Suriye'ye gittiğini kaydeden Tılıç, gazeteci cemiyetleri olarak Cüneyt Ünal'ı bir "terörist" olarak göstermenin yanlış olduğuna inandıklarını vurguladı.

  Tılıç, Suriye televizyonu tarafından gösterilen fotoğraf için, “Ünal, hatıra fotoğrafı çektirmiş olabilir. Benzer fotoğrafları çatışma alanlarına giden gazeteciler de çektiriyorlar. Bu mesleki bir hata olabilir ama asla onların terörist olduğunu kanıtlamaz” diye konuştu.

  Kaçırılan gazeteci Ünal'ı, evini geçindirmeye ve bebeğini doyurmaya çalışan bir baba, ekmeğinin peşinde olan bir basın emekçisi olarak niteleyen Tılıç, çatışma bölgesine girmek için birçok gazetecinin taraflardan biriyle hareket etmek zorunda kaldığını, bu durumun kişileri suçlamak için yeterli bir delil olamayacağını kaydetti.

  Tılıç, kurum olarak böyle bir duruma sessiz kalamayacaklarını belirterek, “AEJ olarak meslektaşımızın derhal ve en ufak bir zarar görmeden serbest bırakılmasını ve ülkesine dönüşünün sağlanmasını talep ediyoruz” dedi.

  "ÜNAL KORUMA ALTINA ALINMALIDIR"
  Article 19 yetkilileri de, Suriye'de gözaltında tutulan ve işkence gördüğü bildirilen kameraman Cüneyt Ünal ve diğer gazetecilerin acilen serbest bırakılması gerektiğini açıkladı.

  Article 19 uluslararası insan hakları organizasyonu yöneticilerinden Dr. Agnes Callamard, Suriye ile ilişkileri barış dönemi yasalarıyla çerçevelenmiş ve uluslararası insan haklarına ve hukukuna riayet eden barışçı ülkelerden biri olan Türkiye'de yaşayan gazetecilerin, sadece yeterli delil bulunduğu takdirde gözaltına alınabileceğini söyledi.

  Callamard, Cüneyt Ünal'ın ancak bu şartlar altında gözaltında tutulabileceğine değinerek, “Cüneyt Ünal, şu anki süreçte Suriye;deki Türkiye Şam Büyükelçiliği ve Halep'teki Başkonsolosluk tarafından koruma altında tutulmalıdır, suçlamalar düştüğünde ise serbest bırakılmalıdır" diye konuştu.

  Gazetecilere yapılan her saldırının ifade özgürlüğüne zarar verdiğini vurgulayan Callamard, “Gazetecilere yapılan uluslararası saldırılar, savaş suçu olarak nitelenebilir” dedi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı