Dünya Turizm Örgütü: Türkiye parlayan yıldız

Hürriyet Haber
18.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

TÜRKİYE'nin en büyük turizm etkinliği sayılan Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı'nı (East Mediterranean International Tourism and Travel Exhibition-EMITT) Turizm Bakanı Erkan Mumcu açtı.

17-20 Şubat tarihleri arasında TÜYAP Beylikdüzünde düzenlenen fuara 42 ülkeden 50 bine yakın katılımcı bekleniyor.

EMITT'in açılış konuşmasını yapan Bakan Mumcu, fuarın kapsadığı Doğu Akdeniz ülkelerine de taşınabileceğini söyledi. Mumcu, ‘‘EMITT bir Doğu Akdeniz fuarı olmalıdır. Mısır'dan, Yunanistan'a hatta İtalya'ya uzanan ortak bir destinasyon (varış noktası) oluşturulmalıdır. Atlantik aşırı ülkelere yönelik olarak İsrail ile yaptığımız işbirliği bütün Doğu Akdeniz ülkelerini kapsayacak şekilde genişletilmeli. EMITT'te bir Doğu Akdeniz Fuarı olarak bir yıl Tel-Aviv'de bir yıl Atina'da bir yıl İstanbul'da yapılabilir’’ dedi.

Açılışta konuşan Dünya Turizm Örgütü (World Tourism Organisation-WTO) 2'nci Başkanı David de Villiers de, şöyle konuştu:

‘‘Doğu Akdeniz çanağında büyük bir potansiyele sahip olan Türkiye son 20 yılda uluslararası turizmin parlayan yıldızıdır. Türkiye, turizm gelirlerini artırırken sektörde İspanya ve İtalya'dan 2 misli fazla büyümeyi baüşardı. WTO'nun araştırmalarına göre önümüzdeki 10 yılda Türkiye'nin turizmdeki büyümesi sürecek. Turizm sektörü bütün dünyada olduğu gibi Türkiye'de de geçen yıllardaki krizlerden olumsuz etkilenmişti. 2000'li yılların daha iyi olacağını umuyoruz.’’ Faruk ESKİOĞLU

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı