ANTALYA HABERLERİ

Dünya 'Toprağın Kadınları' yarışmasında ilk kez bir Türk kadını

DHA
26.03.2016 - 12:16Son Güncelleme :
DHA

Mehmet ÇINAR/ ANTALYA, (DHA)- GÖÇ nedeniyle yaşamın durduğu baba toprağı Elazığ'ın Nimri Köyü'nde Özgül Öztürk'ün uyguladığı ve Türkiye birincisi seçilen 'Nimri'de Yeniden Hayat' projesi, Yves Rocher Vakfı'nın 15 yıldır düzenlediği 'Toprağın Kadınları' yarışmasına Türkiye'den kabul edilen ilk proje oldu.
Türkiye'de köyden kente göçün yoğunlaştığı 1950'lerden sonra birçok köyde olduğu gibi Elazığ'ın Nimri Köyü de yoğun göç nedeniyle boşaldı. İki kuşak öncesi bu köyden İstanbul'a göç eden, doğa ve kadın hakları üzerinde birçok projede yer alan ekoloji mimarı Özgül Öztürk, baba ocağına dönerek, 'Nimri'de Yeniden Hayat' projesini hayata geçirdi.
Türkiye'deki 26 proje arasında birinci seçilen Özgül Öztürk'ün projesi, Fransa'da Yves Rocher Vakfı'nın 15 yıldır dünya kadınlarının katılımıyla düzenlediği 'Toprağın Kadınları' adlı yarışmaya davet edildi. Türkiye'den uluslararası yarışmaya katılma hakkı kazanan ilk proje olan 'Nimri'de Yeniden Hayat' adlı proje, şimdi 9 ülkeden kadınlara ait projelerin yer aldığı yarışmada halk oylamasıyla belirlenecek dünya birinciliği için mücadele veriyor.
27 Mart akşamına kadar sürecek halk oylamasına katılmak ve oy kullanmak isteyenler, http://www.yves-rocher-fondation.org/laureate/ozgul-ozturk-developpement-local-durable-du-village-de-nimri linkinden Özgül Öztürk'ün projesini görebiliyor. Yarışmada, kar amacı gütmeden çevreyi koruyan, güçlü, toprağına sahip çıkan, cinsiyet eşitliğine ve eğitime katkıda bulunan projeleri olan kadınlar ödüllendiriliyor.
Dedelerinin dedesinin de aynı köyde yaşadığı Nimri için son 6 yıldır gönüllü hizmet ettiğini anlatan Özgül Öztürk, "Kendi köylülerimle beraber kadın, doğa, toplumsal dayanışma, kolektif çalışma, kültür, sanat, sürdürülebilir kalkınma, birbirini hiç tanımayan yeni nesil gençler arasında bağların kuvvetlendirilmesi, her sene festival düzenleyerek köye bir sinerji yaratılması, kaybolan değerlerin gün ışığına çıkmasına yönelik pek çok çalışmada gönüllü çalışıyorum" dedi.
Özgül Öztürk proje kapsamındaki uygulamaları da şöyle anlatı:
"Köyün asırlardır Nimri olan adının yoğun göç nedeniyle 1970'lerde Pınarlar olarak değiştirilmesine karşı bir kampanya başlattık ve köyümüzün adını geri aldık. Hiç kadın üyesi olmayan köyün dayanışma derneğinin yeni yönetim kurulundaki kadın sayısı 9'a yükseldi. 9 kadın, 9 erkek ve başkanını kadın seçtik. Kadın üye alımını artırdık. 6 bin çam fidesinin ekim işçiliğini imece usulü tüm köylümüzün katkısıyla yaptık. Ege Bölgesi'nden bir köy muhtarının, kendi köyünde yaptığı karbon emisyon sıfır çalışmalarını rol model almak, yol haritasından ilhamlanmak için köyümüze davet ettik. 69 adet çeşmenin haritada yerini belirledik. 3'ünün onarımını İstanbul'dan gelen gençlerimizin gönüllü çalışmasıyla yaptık. Şifalı bitkiler, kadim bilgiler atölyesi düzenledik. Ekolojik mimariye dair bilgilendirme ve sunum yaptık. Çocuklara masal atölyesi, resim atölyesi düzenledik, köyün ortak alanındaki birkaç duvarı boyadılar. Köye sanatçıların davet edilmesiyle sanat çalışmaları düzenlendi. İstanbul'da kahvaltı oturumları, kültür etkinlikleri, kermes, kadınlar günü etkinlikleri, piknik organizasyonları yaptık. Köylümüzün desteği ile gençlerimizi desteklediğimiz eğitim bursu organize ettik. Her sene yazın 1 hafta köyde festival düzenledik. Yaz aylarında 250'ye yakın katılım sağladık. Festival son gecesi herkesin evde hazırladığı yöresel yemekleri köyün ortak alanında hep beraber şenlik havasında sazlı, türkülü, eğlence ile beraber yedik, eğlendik. Köyün yaşlılarıyla sözlü tarih çalışması başlattık. Yapılan etkinliklerle dayanışma arttı ve her yaştan insanın katılımı olduğu gözlemlendi."
Daha yapmayı hedefledikleri çok şey olduğunu belirten Özgül Öztürk, "Kadının temsiliyetinin artması, kadın istihdamının sağlanması, toplumsal dayanışma, toprak yapı, köy örnek ev modeli içerikli bir projeyle Yves Rocher Vakfı'nın açtığı 'Toprağın Kadınları' adlı yarışmada, halk oylamasıyla dünya birinciliği için yarışıyorum. Nimri'de Yeniden Hayat projesini, köyümü ve arka planda taşıdığı değerleri desteklemek için 27 Mart'a kadar oylarınızı verin ve verdirin lütfen" diye destek istedi.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden Dünya 'Toprağın Kadınları' yarışmasında ilk kez bir Türk kadını hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 26 Mart 2016 tarihinde saat 12 16’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Dünya 'Toprağın Kadınları' yarışmasında ilk kez bir Türk kadını haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı