Dünya takımlarına taraftar forması Türkiye'den gidiyor

Hürriyet Haber
03 Temmuz 2001 - 00:00Son Güncelleme : 03 Temmuz 2001 - 00:01


Levent GÖKMEN

Adidas'ın temsilcisi olduğu dünyaca ünlü futbol takımlarının taraftar formalarıyla İngiltere ve Yeni Zellanda'daki Rugby takımlarına takım forması üreten Jan Tekstil, 4 yılda 10 milyon forma sattı.

Dünyanın ünlü futbol takımlarının takım ve taraftar formaları Türkiye'den gidiyor. Adidas'ın temsilcisi olduğu dünyaca ünlü futbol takımlarının taraftar formalarıyla, İngiltere ve Yeni Zellanda'daki Rugby takımlarının takım formasını üreten Jan Tekstil, 4 yılda 10 milyon taraftara forma giydirdi.

60 spor kulübü için üretim yapan Jan Tekstil Dış Ticaret Yönetim Kurulu Başkanı Kenan Küçükkutlu, Adidas'la olan anlaşmaları çerçevesinde Peru'dan Singapur'a, Yeni Zelanda'dan Rusya'ya 38 ülkeye ihracat yaptıklarını belirtti. Kenan Küçükkutlu, yaklaşık dört yıldır Adidas'ın sponsoru olduğu dünyaca ünlü futbol takımlarına taraftar forması ürettiklerini ve geçen yıl 27 milyon marklık ürün sattıklarını söyledi.

Jan Tekstil'in taraftar forması ürettiği takımlar arasında, UEFA Şampiyonlar Ligi şampiyonu, Alman ligi şampiyonu Bayern Munich ile FC Kaiserslautern, FC Schalke 04, İspanya'dan Real Madrid, İtalya'dan AC Milan, Lazio, Hollanda'dan Ajax, PSV Eindhoven, Fransa'dan Paris St. Germain, Olympigue Marseille, İngiltere'den New Castle United gibi takımlar bulunuyor.

Küçükkutlu, ‘‘Ünlü Fransız futbolcu Zidane'nin kendi adına ürettirdiği formayı, UEFA taraftar formalarını, Dünya Kupası taraftar formalarıyla birlikte İngilizler'in ünlü rugby takımlarından Black Bird ve British Lines ile Yeni Zelanda'nın All Black rugby takımlarının oyuncu ve taraftar formalarını da biz üretiyoruz’’ dedi.

Türkiye'de aralarında Galatasaray, Kocaeli Spor ve Rizespor'un da bulunduğu birinci ve ikinci lig takımlarının oyuncularına ve taraftarlarına da forma ürettiklerini söyleyen Küçükkutlu, şöyle devam etti: ‘‘Fransa 98, Euro 2000 için taraftar formaları da üretmiştik. 2002 Dünya Kupası için de forma üreteceğiz. Takımların ve taraftarların formalarından yılda ortalama 400 bin adet forma üretiyoruz. Geçen yıl yaklaşık 8 milyon marklık forma ihraç ettik. Üretimin yüzde 90'ını ihraç ediyoruz. Bu yıl sezon başında Bayern Münich için 6 değişik modelde 100 bin taraftar forması ürettik. Şu anda yine Bayern Münich için çalışıyoruz. Bayern Münich'in hem Alman liginde, hem de UEFA Şampiyonlar liginde şampiyon olması, taraftar formalarının satışını arttırdı. Satışların artması üzerine 100 bin taraftar forması daha sipariş aldık.’’

Bulgaristan'da fabrika kurdu

Ağırlıklı olarak Almanya, İtalya, İngiltere, Fransa, İspanya, Hollanda ve Portekiz'de bulunan takımların taraftar formalarını ürettiklerini belirten Jan Tekstil Dış Ticaret Yönetim Kurulu Başkanı Kenan Küçükkutlu, Adidas'ın isteğiyle Bulgaristan'ın Artos kasabasına fabrika kurduklarını ve orada da üretim yapacaklarını söyledi.

Küçükkutlu, taraftar formalarını ürettikleri dünyaca ünlü takımların sporcu formalarını da üretmek istediklerini belirterek, ‘‘Adidas, taraftar formalarını ürettiğimiz firmaların yöneticileri ile görüşüyor. Anlaşma sağlanırsa takım formalarını da üreteceğiz’’ dedi.

Jan Tekstil'i 1997 yılında kuran Kenan Küçükkutlu, ilk etapta yılda 600 bin adet olan forma üretimini, yılda 3 milyon adete kadar çıkardı. Bugüne kadar dünyaca ünlü takımların taraftarları için 10 milyonun üzerinde forma diken firma, sezona göre değişmekle birlikte 60'a yakın kulüp için üretim yapıyor.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı