Dünya suyuna 600 milyar dolar lazım

Meltem ÖZDEMİR, Ebru BAKİ
01 Ekim 1997 - 00:00Son Güncelleme : 01 Ekim 1997 - 00:01

İstanbul'da dün başlayan ‘‘Su Zirvesi’’nde, 2000'li yıllar için dünyanın 600 milyar dolarlık yatırımına ihtiyacı olduğu vurgulandı. International Herald Tribune tarafından İstanbul'da düzenlenen ‘Dünya Sularının Finansal Geleceği’’ konulu konferansın açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, suya yapılacak yatırımın insanlığa yapılacak yatırım olduğunu söyledi. Demirel, Ortadoğu'nun kıt su kaynaklarını besleyecek Barış Suyu Projesi'ni, geniş anlamda bir bölgesel yönetim modeli olan Akdeniz kıyılarından su ihracını öngören Manavgat Projesi'ni su zirvesinin gündemine getirdi.

Dünya Bankası Altyapı ve Su Kullanımı Grubu Orta Doğu ve Kuzey Avrupa Bölge Başkanı Jean-Claude Villiard, Ortadoğu ve Kuzey Avrupa'nın su konusunda büyük bir sıkıntı yaşadığını söyledi. 1960 yılında kişi başına düşen su miktarının 3300 metreküp olduğunu belirten Villiard, bu rakamın bugün 1250 metreküp olduğunu, 2000'li yıllarda ise 650 metreküpe düşeceğini belirtti. Villiard, şunları söyledi:

‘‘Ülkeler, uzun vadeli gördükleri için su yatırımlarını azaltıyorlar. Ortadoğu ve Kuzey Avrupa'da suyun yüzde 87'si sulamaya harcanıyor. Bölgedeki krizi atlatmak için strateji geliştirmek gerekiyor. Kapsamlı ve entegre su politikaları şart. Dünya Bankası her konuda teşvik ve yatırıma hazır, ancak hükümetlerin de bu tür ortaklıklar için destek vermesi gerekiyor. Tüm dünyada ise su için gereken yatırım 600 milyar dolar.’’

IFC Telekomünikasyon Nakil ve Su Müdürü Declan Duff, Dünya Bankası'nın yetersiz finansmanı ve kamu sektörünün irrasyonel yönetimi nedeniyle su kaynaklarının geleceği açısından karanlık bir tablo çizdi. 2025 yılında 1 milyar insanın susuz kalacağını ileri süren Duff, insanlığın susuzluk tehdidini suyun ekonomik meta olarak değerlendirilmesi ve su yönetiminde hızla özelleştirmeye gidilmesi yoluyla aşılabileceğini söyledi.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı