Dünya Standartlar Günü

Hürriyet Haber
14.10.2005 - 11:06 | Son Güncelleme: 14.10.2005 - 11:06

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, uluslararası pazarlarda adından daha çok söz ettirebilmenin ve kalıcı yer edinebilmenin, ancak belirlenen evrensel standartlara ve üretim kalıplarına uygun mal ve hizmet üretilmesiyle olanaklı olduğuna işaret etti

Sezer, “Dünya Standartlar Günü” dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre, Sezer, mesajında, sanayi devrimiyle birlikte dünyada yaşanan hızlı değişim ve dönüşüm sürecinin, toplumsal yaşamın her alanında kendini gösterdiğini ifade etti. Teknolojik yeniliklerin yaygın biçimde kullanılmasıyla, verimlilik, kalite ve standart kavramlarının önem kazandığını kaydeden Sezer, bu gelişmenin, mal ve hizmet sunumunda çağdaş yaklaşımların benimsenmesinin yolunu açtığını belirtti.
Sezer, ülkelerin kendilerini geliştirme, dünyada daha çok söz sahibi olma ve en iyiye ulaşma arayışlarının bir sonucu olan standartların, insanın her koşul ve süreçte gereksinim duyduğu tüm mal ve hizmetlerden en iyi biçimde yararlanmasını, kalite ve verimin yükselmesini olanaklı kıldığını vurguladı.
Sezer, şöyle devam etti: “Tüketicinin sağlık ve güvenliğini ön planda tutan, üreticiyi toplam kalite ve verimlilik anlayışına yönlendiren standartlar, ekonomiye sağladığı sayısız yararla ülkelerin gelişmesine ve güçlenmesine önemli katkıda bulunmaktadır. Standartlara uygun üretim yapılması, bireylere kaliteli mal ve hizmet sunulmasını, tüketicinin bilinçlenmesini, üretim maliyetinin düşmesini, ürünlerin rekabet gücünün artmasını, ülkelerin teknolojik gelişiminin hız kazanmasını ve tüketici haklarının korunmasını sağlamaktadır.

Günümüzdeki yoğun rekabet ortamında uluslararası pazarlara eklemlenen ülkeler ekonomik gücünü yükseltmektedir. Uluslararası pazarlarda adından daha çok söz ettirebilmek ve kalıcı yer edinebilmek, ancak belirlenen evrensel standartlara ve üretim kalıplarına uygun mal ve hizmet üretilmesiyle olanaklıdır.”

Cumhurbaşkanı Sezer, Türkiye'de standart çalışmalarına öncülük eden Türk Standartlar Enstitüsü'nün (TSE), bu kapsamda önemli görevler üstlendiğini belirtti.

Kaliteli ve güvenilir üretimin gerçekleştirilmesi konusundaki hizmetlerini sürdüren TSE'nin, Türkiye'de üretilen ürünlerin dünya pazarlarında başarıyla yer almasındaki katkısı ve desteğinin yadsınamayacağına kaydeden Sezer, Enstitü'nün, Avrupa Birliği'ne tam üyelik sürecinde de üzerine düşen sorumlulukları yerine getireceğine inandıklarını kaydetti. 

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı