Dünya Haberleri

  Dünya sözlerindeki şifrenin peşinde

  Hürriyet Haber
  20.08.2009 - 17:35 | Son Güncelleme:

  İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad dün Batı'ya bir kez daha meydan okudu. Ama bu kez söylediği bir cümle Batı'yı tedirgin etti. Ahmedinejad'ın “İran artık hiçbir tehdit ve yaptırımdan korkmuyor. Hiç kimsenin tehdit elini halkımıza doğru yöneltmeye cesareti bile olamaz” sözleri "Acaba İran artık nükleer silah geliştirdi mi" endişesini yarattı.

  İran'ın nükleer programı son yıllarda Batı dünyasını oldukça tedirgin etti. ABD "nükleer programından" vazgeçmeyen İran'a BM'den yaptırım kararları çıkarttırdı. Buna rağmen Tahran yönetimi nükleer programının "barışçıl olduğunu", nükleer enerjiye sahip olacaklarını savundu.

  Ne var ki son zamanlarda Tahran bu konuda "ABD ve İsrail'in nükleer güce sahip olma hakkı varsa, İran'ın da sahip olma hakkı vardır" gibi açıklamalarla Batı'yı iyice zor durumda bırakmıştı. Şimdi ise İran Cumhurbaşkanı'nın "İran artık hiçbir tehdit ve yaptırımdan korkmuyor. Hiç kimsenin tehdit elini halkımıza doğru yöneltmeye cesareti bile olamaz” sözleri, Batı'da "şifreli sözler" olarak algılanıp incelenmeye alındı.

  İran'ın ilgi alanları: Biyoteknoloji, nanoteknoloji, uzay, nükleer enerji

  Cumhurbaşkanı Ahmedinejad, İran'ın okyanuslarda sefere çıkabilecek ilk gemisinin Bender Abbas limanından suya indiriliş töreni sırasında yaptığı konuşmada, ülkesine yönelik yaptırımlara değindi.

  Ahmedinejad, İran halkının gelişmesini istemeyenlerin son dört yılda yaptırımları daha da artırdığını, ancak buna rağmen biyoteknoloji, nanoteknoloji, uzay ve havacılık, nükleer enerji, savunma ve gemicilik alanlarında yeni yeni başarılara imza attıklarını söyledi.

  Batı'ya "Sizin döneminiz artık sona ermiştir" dedi

  “Diğer milletlerin kötülüğünü isteyen büyük güçler, başka ülkelerin teknoloji ve bilim kervanına katılmalarını engellemek istiyor. Bunun için de diğer milletleri aşağılıyor ve kendine güven duygularının gelişmesini engellemeye çalışıyorlar” diyen Ahmedinejad, Batılı ülkelere hitaben, “Sizin döneminiz artık sona ermiştir. Artık yaptırımlarla halkların gelişmesini ve kalkınmasını engelleyemezsiniz” ifadesini kullandı.

  Batılı ülkelere seslendiğini belirten Ahmedinejad, “İran halkının sizlere ihtiyacı yok, muhtaç olan sizlersiniz” dedi.

  Analiz edilen sözleri

  Ahmedinejad, “İran artık hiçbir tehdit ve yaptırımdan korkmuyor. Hiç kimsenin tehdit elini halkımıza doğru yöneltmeye cesareti bile olamaz” diye konuştu.

  İran'ın içişlerine müdahale eden bazı Batılı ülkelerin gönderdikleri mesajlarla pişman olduklarını belirttiklerini anlatan Ahmedinejad, bu ülkelere hitaben şunları söyledi:

  “Kötü geçmişinizi, hatalarınızı telafi etmek ve özür dilemek istiyorsanız bu sizlerin bileceği bir konudur. Ancak bu, İran halkı nezdinde çok iyi bir konuma yükseleceğiniz anlamına gelmez. Kötü çehrenizi ve imajınızı düzeltmek için akıl ve mantık dışı tutumlarınızdan dolayı özür dileyebilirsiniz.”

  İran Cumhurbaşkanı, karşılıklı saygı, eşitlik ve adalet esaslarına dayalı diyalogdan yana olduklarını ve tüm ülkelerle iyi ilişki istediklerini belirtti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı