Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Dünya sineması İzmir'de

  Hürriyet Haber
  23 Mart 1998 - 00:00Son Güncelleme : 23 Mart 1998 - 00:01

  Bu yıl 10'uncusu düzenlenen Uluslararası İzmir Film Festivali, 27 Mart ile 5 Nisan tarihlerinde yapılıyor. Bu yılın sürprizlerinden biri Fritz Lang'ın sessiz sinema döneminin ütopya filmi olarak kabul edilen Metropolis'i. Film, piyanist Aljoscha Zimmermann'ın müziği eşliğinde gösterilecek..

  Akdeniz Ülkeleri Film Yarışması'nda bu yıl 12 ülkedern 14 film Altın Artemis Ödülü için yarışacak. Türkiye'de bugüne kadar yapılmış en kapsamlı Ülke Sineması Bölümü'nde ise İsviçre sineması, 25 uzun metraj ve 20 belgesel filmle tanıtılıyor.

  Alman yönetmen Rainer Werner Fassbinder'in, Effi Briest, Özgürlüğün Zorbalık Hakkı, On Üç Aylı Bir yılda, Maria Braun'un Evliliği, Lili Marleen ve Veronika Voss'un Tutkusu adlı filmleri yönetmene ayrılan özel bölümde gösterilecek. Kameranın Ardında Kadın Var başlıklı bölümde ise dünyanın çeşitli ülkelerinden kadın yönetmenlerin filmleri yeralıyor.

  Alain Corneau, Alan Pakula, Manuel De Oliveira, Vicente Aranda'nın da aralarında bulunduğu çok sayıda usta yönetmenin filmini Dünya Sineması bölümünde izlemek mümkün. Festivalin ilgi çekici bölümlerinden biri de Shakespeare ve Sinema. Shakespeare'e adanmış ya da onun eserlerinden uyarlanmış 4 film sinemaseverlere keyifli anlar yaşatacak.

  Shakespeare ve Sinema, festivalin ilgi çekici bölümlerinden biri. Bu bölümde, Shakespeare'in en ünlü eserlerinden biri olan 12. Gece'den uyarlanan aynı adlı film de gösterilecek.


  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı