Dünya Sigarayı Bırakma Günü’nde bağımlılığa dikkat çekmek için yürüdüler - Artvin Haberleri
Artvin Haberleri

ARTVİN HABERLERİ

  Dünya Sigarayı Bırakma Günü’nde bağımlılığa dikkat çekmek için yürüdüler

  DHA
  09 Şubat 2017 - 15:10Son Güncelleme : 09 Şubat 2017 - 15:11

  Dünya Sigarayı Bırakma Günü’nde bağımlılığa dikkat çekmek için yürüdüler

  ARTVİN(DHA) - Artvin’de, 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü ve madde bağımlılığına dikkat çekmek ve farkındalık oluşturmak için yürüyüş düzenlendi.

  Artvin Valiliği ile Artvin Halk Sağlık Müdürlüğü’nün düzenlediği yürüyüş, Kolorta mevkinde başladı. Artvin Valisi Ömer Doğanay’ın yanı sıra Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Osman Kılıç, İl Emniyet Müdürü Mehmet Selvi, İl Sağlık Müdürü Abdullah Güleç, sivil toplum kuruluş üyeleri, bazı daire amirleri ile sağlık çalışanları ile vatandaşların katıldığı yürüyüş Sağlık Müdürlüğü önünde sona erdi.

  Tütün ürünleri ve madde bağımlılığına dikkat çekmek ve farkındalık oluşturmak amacıyla gerçekleştirilen yürüyüşe katılan Artvin Valisi Ömer Doğanay, sigara ve uyuşturucunun birey, aile, toplum ve insanlığın en büyük belası olduğunu söyledi. Artvin’de madde bağımlığı konusunda vatandaşların çok bilgili ve duyarlı olduğunu belirten Vali Doğanay, “Zehir tüccarlarının hedefinde genç kitleler var. Gençlerimizi madde bağımlılığından korumak, hem ailenin, hem kamunun, hem sivil toplumun, hem de birey olarak vatandaşların görevidir. Bu illetle toplum olarak mücadelemize devam edeceğiz” dedi. Vali Doğanay, bağımlılıkların oluşumunu engellemek ve bağımlılıklarla mücadelede toplumun her kesimine önemli görevler düştüğünü belirterek, “Başta gençlerimizi ve toplumun her kesimini tütün ürünleri ile madde bağımlılığı ve zararları konusunda bilgilendirmek, uyuşturucu maddelerle ilgili doğru zannedilen yanlışlara dikkat çekmek ve toplumda madde bağımlılığına karşı farkındalık oluşturmak amacıyla bir yürüyüş etkinliği gerçekleştirdik” diye konuştu.

  Tütün ürünleri ve madde bağımlılığının sosyal bir sorun olduğunu ifade eden Artvin İl Sağlık Müdürü Abdullah Güleç ise, 9 Şubat’ın sigaradan kurtulmak isteyenler için önemli bir başlangıç günü olabileceğini belirterek şunları söyledi:

  “Bir bağımlılık türü olan sigaradan kurtulma yönündeki en önemli adım, kişinin sigarayı bırakma konusundaki kararlılığıdır. Bu konudaki kararlılık en önemli adım olmakla birlikte, bir hastalık olarak kabul edilen sigara kullanma alışkanlığından kurtulabilmek için sağlık çalışanlarının desteğine de ihtiyaç duyulabilir. Bu durumda en yakın sağlık kurum ve kuruluşlarımıza müracaat edilerek veya bakanlığımızın, 'Alo 171 Sigara Bırakma Hattı' aranarak destek istenmeli. Ayrıca, Bakanlığımız koordinasyonunda sigara ile mücadele çalışmalarımız kararlı bir şekilde devam ediyor. Toplumumuzun ve yarının teminatı olan çocuklarımızı ve gençlerimizi sigaranın zararlarından korumak amacıyla, tablet bilgisayarlı ve kolluk kuvvetleri desteği bulunan 8 ekip ile il merkezi ve ilçelerde sigara ile ilgili denetimler etkin bir şekilde sürdürülmektedir. Kapalı alanlarda ve toplu yaşam alanlarında, sigara ile mücadele konusunda vatandaşlarımızın desteğine ihtiyacımız var. Vatandaşlarımız tarafından kapalı alanlarda sigara içildiğinin tespit edilmesi halinde, bakanlığımızın 184 numaralı telefonu ve akıllı telefon uygulaması, ‘Yeşil Dedektör’ ile ihbarda bulunulabilecekler.”
   

  Etiketler:
  YASAL BİLGİLENDİRMEHurriyet.com.tr’nin Yerel Haberler bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği haberler otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde bu bölüme editoryal müdahalede bulunmamaktadır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.
  ArtvinBugün20 ºCSıcak
  • Cmts24 ºC
  • Pazr27 ºC
  • Pzts24 ºC
  • Salı19 ºC
  • Çarş28 ºC
  • Perş29 ºC

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı