« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Dünya şampiyonu Rıza Doğan vefat etti

Dünya Şampiyonu ve olimpiyat ikincisi güreşçi Rıza Doğan, 73 yaşında hayata veda etti. Doğan, yarın Hacı Bayram Camii'nde kılınacak cenaze namazının ardından toprağa verilecek. Ankara'da vefat eden Doğan, yarın Hacı Bayram Camii'nde kılınacak cenaze namazının ardından toprağa verilecek.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Ankara'da 1931 yılında dünyaya gelen ve 1949'da güreşe başlayan Rıza Doğan, grekoromen stilde 1958'de Macaristan'da Dünya Şampiyonu, 1956 Melbourne Olimpiyatları'nda ikinci, 1962'de ise ABD'de dünya üçüncüsü olmuştu.

Celal Atik, Yaşar Doğu ve Necati Tokbudak gibi antrenörlerle çalışan Rıza Doğan, özellikle kafakol, tek kol, salto, supleks, bel kündesi ve çırpma tekniklerindeki başarısıyla tanınıyordu.

Rıza Doğan, 1963-1964 yıllarında Japonya'da, 1966'da Güney Kore'de, 1970'de ABD'de, 1972 yılında da Almanya'da antrenörlük yaptı.Türkiye'de de MTA'da, Bolu Güreş Eğitim Merkezi'nde ve çeşitli yıllarda milli takımda da antrenör olarak görev aldı.

Rıza Doğan için yarın Güreş Federasyonu ve Yaşar Doğu Spor Salonu önünde saygı duruşu yapılacak. Doğan, Hacı Bayram Camii'nde kılınacak cenaze namazının ardından Karşıyaka'daki Türk Güreş Vakfı'nın anıt mezarına defnedilecek.

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz