Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Dünya şampiyonu oldu, köyüne döndü

Azerbaycan'da hafta sonu düzenlenen Yıldızlar Dünya Güreş Şampiyonası'nda grekoromen stilde 100 kiloda dünya şampiyonu olan Emre Selahattin Muyan, Aydın'ın Umurlu beldesinde çiftçilikle geçinen ailesinin yanına dönerek tarla ve bahçe işlerinde babasına yardım etmeye başladı.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Muyan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İstanbul'da eğitim ve spor hayatını sürdürdüğünü, yaz tatillerinde ise çiftçilikle uğraşan ailesinin yanına gelerek yardım ettiğini söyledi.

Kardeşleri İlker, İsmail ve Behice ile birlikte ailesine destek olmaya çalışan Muyan, “İstanbul Kasımpaşa Çok Programlı Lisesi 4. sınıfta okuyorum. Aynı zamanda Kasımpaşa Spor Kulübü'nde spor hayatımı devam ettiriyorum. Çiftçilikle geçinen aileme tatillerde yardım ediyorum” dedi.

Güreşe 10 yaşında başladığını ve dünya şampiyonu olma hayali ile yaşadığını ifade eden Muyan, “ Sürekli büyüklerimizi izliyorduk, şampiyon olduğunu görüyorduk. Bir gün biz de şampiyon olmayı çok istiyorduk. Bu seneye nasip oldu. Azerbaycan Bakü'de şampiyon oldum. Tek istediğim tüm dünyaya İstiklal Marşı'nı dinlettirmekti ve bu isteğim oldu” dedi.

ŞAMPİYON KÖYÜNE DÖNDÜ - FOTO GALERİ

Baba Selahattin Muyan

Oğlunun dünya şampiyonluğunu elde ettiği maçla ilgili bilginin tarlada çalışırken kendisine ulaştığını belirten baba Selahattin Muyan da bunu duyunca traktörle eve gittiğini belirterek, “Oğlum Azerbaycan'da güreşirken, ben arazide çalışıyordum. Oğlumun şampiyonluk maçına çıkacağını arazideyken öğrendim, traktörle son sürat eve gittim. Yolda arkadaşlar, 'Niye bu hızla gidiyor' diye merak etmişler. Maça yetişmekten başka bir şey düşünmedim” dedi.
Oğlunun başarısı ile gurur duyduklarını ifade eden Muyan, tarlada çalışırken çocuklarının desteğine ihtiyaç duyduğunu vurgulayarak, “Tatile geldiklerinde onların desteğini alıyorum. Para kazanıp çocuklarıma destek olabilmem için yardımlarını almak zorundayım” dedi.

TÜRK GÜREŞÇİDEN DÜNYA ŞAMPİYONLUĞU

Anne Nafize Muyan ise oğlunun dünya şampiyonu olması sonrasında gözyaşları içerisinde kendinden geçtiğini kaydederek o an yaşadıklarını, şöyle anlattı:
“Gözümün önünde oldu her şey. Sanki onun yanındaydım. Çok gurur verici bir şey. O bayrakla orada koşması, takla atması, çok güzel bir şey. Sesimi duyurabildiğim yere duyurdum, bağırabildiğim kadar bağırdım, sevinçten ağladım. Gurur duyuyorum evladımla. Allah evladı olanlara bunu göstersin.”

GÜREŞÇİLER ŞAMPİYONAYI 9 MADALYAYLA KAPATTI -FOTO GALERİ

Beldede büyük sevinç

Öte yandan dünya şampiyonu Emre Muyan'ın doğup büyüdüğü Aydın'ın Umurlu beldesinde büyük sevinç hakim.

Umurlu Belediyesi'nde çiçeklerle karşılanıp omuzlara alınan Muyan'a Cumhuriyet altına hediye eden Belediye Başkanı Rıza Posacı, “Beldemizden böyle bir arkadaşımızın çıkması bizleri çok memnun etti. Bizim temennimiz başarısının devamlı olmasıdır” diye konuştu.

Emre Muyan'ın evinin bulunduğu Bayramyeri mahallesinde büyük sevinç yaşayan komşuları da genç sporcunun başarısını kutladı.

Bunları da Beğenebilirsiniz