« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Dünya şampiyonu kayakçı, yeni şampiyonlar yetiştiriyor

Tekerlekli Kayak 2004 Dünya Şampiyonu Muhammed Kızılarslan, Kastamonu'da geleceğin şampiyon sporcularını yetiştiriyor.

A.A
SON GÜNCELLEME
Kızılarslan, yaptığı açıklamada, tekerlekli kayak yapan ablası sayesinde 1998'de bu sporla tanıştığını belirterek, Ankara Büyükşehir Belediyespor adına yarıştığını söyledi. Yıldızlarda, gençlerde ve büyüklerde 10 Türkiye şampiyonluğu bulunduğunu anlatan Kızılarslan, 2004 yılında İtalya'da yapılan Dünya Kupası Şampiyonası'nda birinci olduğunu ifade etti.

Kızılarslan, 2006 yılında İtalya'nın Torino kentinde kış olimpiyatlarına katıldığını aktararak, burada da ülkesine en iyi şekilde temsil etmeye çalıştığını kaydetti. Yarışmaya halen devam ettiğini vurgulayan Kızılarslan, 18-19 Mayıs'ta İstanbul'da yapılan Tekerlekli Kayak Türkiye Şampiyonası'nda 3. olduğunu dile getirdi.

"Geleceğin şampiyonları yetişecek"

Sporcu kimliğinin yanında iki yıldır Genç, Yıldız ve Çocuklar Milli Takımı'nda ve Kastamonu Topraksu Gençlik Spor Kulübü'nde antrenörlük yaptığını ifade eden Kızılarslan, ülkeye yeni sporcular kazandırmak için uğraştığını söyledi. Okullarda yaptığı seçmeler sonucunda kulüpte 25 öğrenciyi eğitime aldığını belirten Kızılarslan, bunların içinden geleceğin şampiyonlarının yetişeceğini kaydetti.

Kızılarslan, tekerlekli kayağın dünyanın en zor sporları arasında yer aldığına dikkati çekerek, "Dayanıklılık temeline dayanan ve vücudu en küçük kasına kadar çalıştıran bir spordur. Yüzme sporu ile eşdeğerdir. Bu nedenle bu sporu yapabilecek özelliklere sahip çocuklar nadiren çıkıyor. Çocukları haftanın 3 günü antrenmanlarla en iyi şekilde yetiştirmeye çalışıyoruz. En kısa zamanda da yarışlara katılarak, derece almayı hedefliyoruz" diye konuştu.

Kastamonu'da kayak sporuna Kulüp Başkanı İrfan Hasanoğlu ve Kastamonu Gençlik ve Spor İl Müdürü Erdoğan Akbıyık'ın destek verdiğini vurgulayan Kızılarslan, bu sayede kentin kısa sürede bu sporda öne çıkacağını savundu. Avrupa'da kayak sporuna katılımın oldukça yüksek olması nedeniyle, imkanların daha müsait olduğuna işaret eden Kızılarslan, konuşmasını şöyle tamamladı:

"Türkiye'de henüz kalabalık sporcu kafileleri halinde çalışmalar yapılmadı. Bunun yapılması halinde dünyada başarı yeniden gelir. Bu amaçla Kastamonu'da çalışmalarımıza başladık ancak antrenman yeri konusunda sıkıntılar yaşıyoruz. Dünya Kupası şampiyonlarına otobanlarda antrenman yaparak hazırlanmak zorunda kalmıştık. Bu spor için, en az 2,5 kilometre uzunluğunda, trafiğe kapalı asfalt piste ihtiyacımız var."

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler