« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Dünya şampiyonu ’Hırçın Çekirge’

Dünya Gençler Tekvando Şampiyonası’nda altın madalya kazanan Zeynep Kirez, çocukluğundan beri hırçın bir kız olarak tanınıyor. Okul arkadaşları bu yüzden ona "Hırçın Çekirge" diyor.

Mustafa KÜÇÜK
SON GÜNCELLEME
Zeynep Kirez, Vietnam’ın başkenti Ho Chi Minh City’de 26-31 Temmuz tarihleri arasında yapılan 6. Dünya Gençler Tekvando Şampiyonası’nda 52 kiloda dünya şampiyonu oldu. Şampiyonada Faslı, Hollandalı, Brezilyalı, Taylandlı ve Vietnamlı rakiplerine üstünlük sağlayan ve finalde de Çinli sporcuyu yenerek altın madalyayı kazanan Zeynep Kirez’in başarı öyküsü ise hayli ilginç...

Makine teknisyeni Recep Kirez ile ev hanımı Türkan Kirez’in 4 çocuğundan 3’üncüsü olan 17 yaşındaki genç kız, mezun olduğu Plevne Lisesi’nde erkek öğrencilere attığı meydan dayaklarıyla nam salmış! Henüz 4 yaşında sokakta oynarken komşularının erkek çocuklarını dövdüğü için şikayetler gelmesi üzerine, siyah kuşak 3 danlı tekvandocu ablası Ayşe Kirez’le birlikte spor salonuna gönderilen Kirez’e, kavgacı yapısı nedeniyle okuldaki arkadaşları da "Hırçın Çekirge" lakabını takmış.

Zeynep Kirez, tekvandoya aynı sporu yapan ablasını örnek alarak başladığını söylüyor. 4 yaşında ablasıyla birlikte gittiği salonda hırçınlığı ve asiliği ile ablasının hocası Serkan Bülbül’ün dikkatini çeken Zeynep Kirez’in salona kaydı yaşı küçük olduğu için iki yıl sonra yapılabilmiş.

ERKEKLERİ PATAKLARDIM

2004 yılında Güney Kore’de düzenlenen Gençler Dünya Şampiyonası ve 2005 yılında Azerbaycan’daki Avrupa Gençler Şampiyonası’nda ikinci olarak gümüş madalya kazanan Zeynep Kirez, şunları anlatıyor:

"Kız arkadaşlarıma sataşan erkekleri pataklardım. Bana okulda ’kızların hamisi’ diyorlardı. Hırçın ve kavgacı yapımı spor yaparak sakinleştiriyorum. Dövüş sanatlarının felsefesi sayesinde artık kimseyi dövmüyorum. Sadece spor olsun diye yapıyorum. Vietnam’da, Gaziosmanpaşa Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübü’nden arkadaşlarım Burcu Altun ile Nergis Gencay da dünya üçüncüsü oldu. Belediye Başkanımız Dr. Erhan Erol ile Kulüp Başkanımız Murat Yılmazer bize çok iyi imkanlar sağladı. Hocamız Serkan Bülbül ile tam 7 aydır bu şampiyonaya hazırlanıyorduk. 20 kişiyle katıldığımız şampiyonadan 1 altın, 1 gümüş ve 3 bronz madalya getirdik. Hedefim 2008 Pekin Olimpiyatları’nda da altın madalya kazanmak."

Bunları da Beğenebilirsiniz