« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Dünya şampiyonlarının korkulu rüyası

Türkiye Buz Pateni Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Murat Akın, Curling milli takımının 2 yıllık geçmişi olmasına rağmen kısa sürede önemli başarılar elde ettiğini belirterek, “Curlingde, İskoçya'nın bin 500, Kanada'nın bin 800 yıllık geçmişi olmasına rağmen, karşılarındaki rakip Türkiye olunca çekinmeye başladı” dedi.

A.A
SON GÜNCELLEME
Akın, Türkiye'nin curling sporuyla 2011 yılında Erzurum'da düzenlenen Dünya Üniversitelerarası Kış Oyunları sayesinde tanıştığını söyledi.

“Curlingde 2 yıllık geçmişe sahip olabiliriz ama dünya şampiyonları bizden inanın korkuyor” diyen Akın, yapılan sıkı antrenmanlar ve çalışmalar sayesinde elde edilen başarılarla Türkiye'nin, curlingde söz sahibi olduğunu belirtti.
Akın, Eylül ve Ekim ayında Erzurum'da 2 Avrupa şampiyonasının düzenleneceğini ifade ederek, şöyle konuştu:
“30 Eylül'de başlayacak ve 12 Ekim'de sona erecek Avrupa Karışık Takımlar Curling Şampiyonası ile Avrupa C Grubu Curling Şampiyonası öncesi Türkiye A Milli Takımı Erzurum'da kampa girecek. Son 1 yılda kamp programları ve çalışma tempomuz çok yoğun geçiyor. Yoğun tempodaki çalışmaların meyvesini almaya başladık. Bizden çok iyi takımların elde ettiği başarılara uzak değiliz. 5 yıl içerisinde A grubunda, dünya devlerinin arasında mücadele edecek konumda olacağız.”

Akın, Türkiye A Milli Takımının erkeklerde, Macaristan'da düzenlenen Debrecen Curling Cup Turnuvası'nda şampiyon olması nedeniyle, curling geçmişi uzun yıllara dayanan ülkelerin, Türkiye'den çekinmeye başladığını belirterek, Erzurum'da düzenlenecek iki şampiyonadan kupa beklediklerini bildirdi.

Akın, şunları kaydetti:
“Macaristan'da düzenlenen Debrecen Curling Cup Turnuvası'nda 18 ülkenin katılımcısı vardı ve bu ülkeler arasında erkeklerde şampiyon olduk. Çok hızlı ilerliyoruz, çok fazla çalışıyoruz. Yılda 5 veya 6 kamp düzenliyoruz. Türkiye ligini resmi olarak başlattık ve 24 takım ligde mücadele ediyor. Biz çok hızlı çalışıyoruz ve inanın çok üst seviyelerde madalyalar ve şampiyonluklar kazanacağız. Curlingde, İskoçya'nın bin 500, Kanada'nın bin 800 yıllık geçmişi olmasına rağmen, karşılarındaki rakip Türkiye olunca çekinmeye başladı.”

“Herkes hayretle bakıyor”

Akın, Türkiye'nin aldığı başarılara diğer ülkelerin hayretle baktığını, övgüler yağdırdığını belirterek, Avrupa Karışık Takımlar Curling Şampiyonası ile Avrupa C Grubu Curling Şampiyonası'na çok güçlü ülke takımlarının katılacağını belirterek, “İngiltere, İskoçya, İsviçre ve Avusturya gibi curlingde söz sahibi ülkelerle, Erzurum'da mücadele edeceğiz. Çok zorlayıcı takımlar var, bu takımların arasında şampiyon olmayı hedefliyoruz. Şampiyon olamazsak dahi en az ikinci olacağımızdan eminiz” dedi.

Akın, Erzurum'daki şampiyonalara karışıkta 24, C grubunda ise 14 ülkeden takımın katılacağını, yaklaşık 200'ün üzerinde de sporcunun kente geleceğini söyledi.

“Salonda bizleri alkışlasınlar yeter”

Türkiye'nin curling branşında daha başarılı olabilmesi ve sporcu sayısının artması için sporseverlere görev düştüğünü dile getiren Akın, şunları kaydetti:
“Türkiye'de yaşayan herkes, curling salonuna gelerek çocuklarımıza destek vermeli, müsabakaları izlemeli. Her yaşa, her kesime hitap eden curlingi halkımız, çocuklarını alarak buraya gelip izlemeli. Salonda bizleri alkışlasınlar yeter. Biz sadece alkışlanmak istiyoruz. Curling ile tanışan gençlerin çoğu da Erzurumlu ve özellikle varoş dediğimiz semtlerde yaşıyorlar. Curling bu çocukları sokaklardan kurtardı. Türkiye'nin başarısı için bu çocuklar burada. Spor sevenlerden isteğimiz tribüne gelmeleri.”

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz