GeriSpor "Dünya Şampiyonası düzenlemenin bir anlamı yok"
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

"Dünya Şampiyonası düzenlemenin bir anlamı yok"

"Dünya Şampiyonası düzenlemenin bir anlamı yok"
refid:19972928 ilişkili resim dosyası

Fenerbahçeli rekortmen atlet Çağlar Kahramanoğlu, İstanbul'da 9-11 Mart 2012 tarihlerinde yapılacak 14. Dünya Salon Atletizm Şampiyonası'nın Türk atletizmi açısından yararlı olacağını düşünmediğini söyledi.

Fenerbahçe Kulübü'nün sporcusu olan 30 yaşındaki Kahramanoğlu, reklam olsun diye Dünya Şampiyonası düzenlendiğini ileri sürerek, “Türkiye'de Dünya Şampiyonası düzenlemenin bir anlamı yok” dedi.

Türkiye'de atletizmin gelişmesi konusunda yapılan çalışmaların yetersiz olduğunu savunan Çağlar Kahramanoğlu, “Önce sporcu yetiştirmemiz lazım. Elimizde olan sporcuyla Dünya Şampiyonası'nı kullanmanız lazım. Biz şimdi sırf reklam olsun diye Dünya Şampiyonası düzenliyoruz. Biz Türk sporunu geliştirmeye çalışıyoruz. Ama altı boş bir Dünya Şampiyonası düzenleyerek, şampiyonayı sadece ağrı kesici olarak kullanıyoruz” diye konuştu.

“Acı gerçeklerle yüzleşmemiz lazım”

Türkiye'de atletizmin biraz canlanmasının sebebinin Atletizm Federasyonu'nun çalışmaları olmadığını vurgulayan Kahramanoğlu, şöyle devam etti:
“Türkiye'de atletizmin faal olduğunu göstermeye çalışıyoruz. Ama aslında arka plana bakıldığında atletizmde yapılan çalışmalar çok çok az düzeyde. Son yıllarda biraz canlı gibi gözükse de bunun sebebi Atletizm Federasyonu değildir, tamamen Spor Genel Müdürlüğü'nün spor politikası üzerine yürüttüğü çalışmalardır. Bunu da federasyonumuz üstleniyor. Onlar bu gerçekleri yapmış gibi görünüyor. Federasyonu suçlamak istemiyorum, ama acı gerçeklerle yüzleşmemiz lazım. Bu bakımdan bu Dünya Şampiyonası'nın Türk atletizmi açısından yararlı olacağını düşünmüyorum.”

“(Dünya şampiyonu olacağım) diyen atletimiz yok”

Çağlar Kahramanoğlu, 14. Dünya Salon Atletizm Şampiyonası'nda Türkiye'den iddialı bir atletin olmadığını savundu.
Dünyada birçok atletin İstanbul'a iddialı geldiğini vurgulayan Kahramanoğlu, “Dünyadaki birçok atlet buraya gelirken, 'altın madalya alacağım' diye geliyor. 'Alabilirim' bile demiyor. Ama bizde böyle net konuşabilen hiçbir sporcumuz yok. Dünya Şampiyonası'nda 'Ben dünya şampiyonu olacağım' diyen atletimiz yok. Çok acı bir şey bu. Sprint bakımından Türk atletlerin iddialı olduğunu söyleyemem. Eğer formdaysa iddialı olacak tek kişi Nevin Yanıt'tır. Nevin dışında diğer branşlarda gerçekçi konuşuyorum, iddialı bir atletin çıkacağını düşünmüyorum” diye konuştu.

Çağlar Kahramanoğlu kimdir?

Sakarya'da 1982'de doğan Çağlar Kahramanoğlu, ortaokul yıllarında Sakarya Gençlik ve Spor Kulübü'nde atletizme başladı.

Galatasaray ve ENKA Spor'un formlarını da giyen Kahramanoğlu, şu anda Fenerbahçe Kulübü ve milli takımda görev yapıyor.

Marmara Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu'ndan mezun olan, yüksek lisansını aynı üniversitede antrenman bilimlerinde yapan Kahramanoğlu, antrenörlüğünü yaptığı 20 yaşındaki Batuhan Buğra Eruygun'u Dünya Salon Atletizm Şampiyonası'na hazırlıyor.

Atletizmde, 60 metre engellide 8.01, 110 metre engellide de 14.03'luk derecelerle Türkiye rekorları Çağlar Kahramanoğlu'na ait.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle